JAKIE SUBSTANCJE CZYNNE Ś.O.R. BĘDĄ WYCOFANE ZE SPRZEDAŻY W 2024 ROKU?

W ramach strategii od pola do stołu", będącej elementem Europejskiego Zielonego Ładu, która ma na celu obniżenie zużycia środków ochrony roślin (ŚOR) o 50% do roku 2030, Komisja Europejska ogłosiła plan wycofania dodatkowych substancji aktywnych używanych w produktach do ochrony roślin.

Przedstawiamy wykaz środków ochrony roślin, które mają zostać wycofane. Zalecamy dokładne sprawdzenie zapasów magazynowych tych produktów w kontekście zbliżających się zmian.

  1. Założenia strategii "od pola do stołu"
  2. Wycofywane substancje czynne w 2024 roku - nowe terminy na sprzedaż i stosowanie środków ochrony roślin: ipkonazol, abamektyna, benfluralina, dimoksystrobina, s-metolachlor, triflusulfuron-metylu, klofentezyna, metiram, bentiowalikarb.
  3. Wycofywane środki ochrony roślin 2024
  4. Powiązane artykuły

Substancje czynne wycofywane w 2023 roku - nowe terminy na sprzedaż i stosowanie środków ochrony roślin

Założenia strategii "od pola do stołu"

Strategia "od pola do stołu" ma na celu między innymi redukcję zanieczyszczeń środowiska, które negatywnie wpływają na klimat i bioróżnorodność, zmniejszenie marnowania żywności oraz promowanie zrównoważonej produkcji żywności. Ta strategia spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród konsumentów. Ma ona również na celu wsparcie przedsiębiorstw zaangażowanych w zrównoważony proces produkcji żywności. Jednakże, szczegółowe działania, które zostaną podjęte w ramach tej strategii, wciąż pozostają nieprecyzyjnie określone.

Wycofywane substancje czynne w 2024 roku - nowe terminy na sprzedaż i stosowanie środków ochrony roślin

Przedstawiamy ostateczne terminy sprzedaży i stosowania wycofywanych substancji czynnych.

 

Ipkonazol to substancja czynna o działaniu układowym wchodząca w skład zapraw nasiennych. Zwalcza m.in. zgorzel siewek, pleśń śniegową, śnieć gładką pszenicy, głownię pylącą jęczmienia i pasiastość liści jęczmienia w uprawach żyta, pszenżyta, pszenicy ozimej, pszenicy jarej, jęczmienia ozimego i jęczmienia jarego.

 

- preparaty wprowadzone na rynek do 31 sierpnia 2023 r. mogą być:

- sprzedawane i dystrybuowane do 30 listopada 2023 r.

- stosowane i przechowywane najpóźniej do 29 lutego 2024 r.

M.in.: Rancona 450 FS, Vitona, Lumiflex, Rancona 15 ME, Rancona i-MIX ME

 

Abamektyna to substancja czynna otrzymana w procesie fermentacji z bakterii Streptomyces avermitilis z grupy chemicznej laktonów makrocyklicznych. Wykorzystywana jest jako insektycyd i akaracyd. Zwalcza m.in. zwójki, miodówki, przędziorki, roztocza truskawkowca, miniarki i wciornastki w uprawach jabłoni, gruszy, truskawki, maliny, jeżyny, pomidorka, papryki, ogórka i roślin ozdobnych.

Więcej informacji o abamektynie przedstawiamy w naszym artykule: ABAMEKTYNA - WYCOFANIE ZE STOSOWANIA W SADACH I NA PLANTACJACH.

 

- preparaty wprowadzone na rynek do 1 lipca 2023 r. mogą być:

- sprzedawane i dystrybuowane do 1 listopada 2023 r.

- stosowane i przechowywane najpóźniej do 1 kwietnia 2024 r.

M.in.: Acaramik 018 ECGrot 18 ECSafran 018 ECStraton 018 ECVertigo 018 ECVertimec 018 EC

 

Benfluralina to substancja czynna z grupy dinitroanilin będąca herbicydem selektywnym zwalczającym komosę białą w uprawach m.in. sałaty, brokuła, kalafiora, kapusty, grochu, fasoli, fassoli szparagowej, bobu, kalarepy, cykorii i endywii.

 

-  preparaty wprowadzone na rynek do 12 sierpnia 2023 r. mogą być:

- sprzedawane i dystrybuowane do 30 kwietnia 2024 r.

- stosowane i przechowywane najpóźniej do 12 maja 2024 r.

M.in.: Balan 180 EC

 

Dimoksystrobina jest substancją czynną z grupy strobiluryn, która wchodzi w skład fungicydów. Zwalcza suchą zgniliznę kapustnych, czerń krzyżowych, szarą pleśń i zgniliznę twardzikową w uprawach rzepaku jarego i rzepaku ozimego.

 

- preparaty wprowadzone na rynek do 31 stycznia 2024 r. mogą być:

- sprzedawane i dystrybuowane do 31 maja 2024 r.

- stosowane i przechowywane najpóźniej do 31 lipca 2024 r.

M.in.: Inferno 400 SC, Inviga, Pictor 400 SC, Prescot 400 SC

 

S-metolachlor jest substancją czynną z grupy chloroacetoanilidow o działaniu układowym wchodzącą w skład herbicydów zwalczających m.in. chwastnicę jednostronną, palusznika krwawego, psiankę czarną i włośnicę zieloną w uprawach kukurydzy, soi i słonecznika.

 

- preparaty  wprowadzone na rynek do 23 kwietnia 2024 r. mogą być:

- sprzedawane i dystrybuowane do 23 czerwca 2024 r.

- stosowane i przechowywane najpóźniej do 23 lipca 2024 r.

M.in.: Colorado 960 EC, Chart 960 EC, Dargorad 960 EC, Dual Gold 960 EC, Efica 960 EC

 

Triflusulfuron-metylu to substancja czynna z grupy pochodnych sulfonylomocznika wchodząca w skład herbicydów selektywnych. Działa układowo. Zwalcza m.in. fiołka polnego, jasnotę purpurową, marunę bezwonną, psiankę czarną, przytulię czepną, rdest ptasi, rdest plamisty, rumianek pospolity, samosiewy rzepaku, tasznika pospolitego, komosę białą i tobołki polne w uprawach buraka cukrowego, buraka ćwikłowego i buraka pastewnego.

 

- preparaty  wprowadzone na rynek do 20 lutego 2024 r. mogą być:

- sprzedawane i dystrybuowane do 30 czerwca 2024 r.

- stosowane i przechowywane najpóźniej do 20 sierpnia 2024 r.

M.in.: Safari 50 WG, Nabos 50 WG, Shiro, Trifu 50 WG, Maczo, Grando, Safari DuoActive

 

Klofentezyna (chlofentezyna) to substancja czynna z grupy tetrazyn wchodząca w skład środków przędziorkobójczych - akaracydów. W Polsce dostępny jest jeden środek z klofentezyną, Apollo 500 SC, który zwalcza przędziorka owocowca w uprawie jabłoni.

 

- preparaty  wprowadzone na rynek do 11 maja 2024 r. mogą być:

- sprzedawane i dystrybuowane do 31 sierpnia 2024 r.

- stosowane i przechowywane najpóźniej do 11 listopada 2024 r.

M.in.: Apollo 500 SC

 

Metiram jest substancją czynną z grupy ditiokarbaminianów wchodzącą w skład środków grzybobójczych zwalczających m.in. zarazę, alternariozę, parcha, zarazę ziemniaka, mączniaka rzekomego i alternariozę w uprawach ziemniaka, jabłoni, pomidora i cebuli.

 

- preparaty  wprowadzone na rynek do 28 maja 2024 r. mogą być:

- sprzedawane i dystrybuowane do 30 września 2024 r.

- stosowane i przechowywane najpóźniej do 28 listopada 2024 r.

M.in.: Polyram 70 WG

 

Bentiowalikarb to substancja czynna z grupy karbaminianów znajdująca się w fungicydach zwalczających m.in. zarazę ziemniaka i mączniaka rzekomego cebuli w uprawach ziemniaka, cebuli i czosnku.

 

- preparaty  wprowadzone na rynek do 13 czerwca 2024 r. mogą być:

- sprzedawane i dystrybuowane do 13 listopada 2024 r.

- stosowane i przechowywane najpóźniej do 13 grudnia 2024 r.

M.in.: Zorvec Endavia

 

WYCOFYWANE ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN 2024

31,50zł
Brak w magazynie
109,00zł
Brak w magazynie
134,70zł
Brak w magazynie
132,50zł
Brak w magazynie
108,00zł
Brak w magazynie
180,00zł
Brak w magazynie
186,90zł
Brak w magazynie
383,29zł
Brak w magazynie
124,30zł
Brak w magazynie

Sprawdź powiązane artykuły:

  1. JAKIE SUBSTANCJE CZYNNE Ś.O.R. BĘDĄ WYCOFANE ZE SPRZEDAŻY W 2022 ROKU?
  2. JAKIE SUBSTANCJE CZYNNE ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN ZOSTANĄ WYCOFANE W 2021 ROKU?

 

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2024-01-04
Switch 62.5 WG to fungicyd przeznaczony do ochrony roślin przed różnymi chorobami grzybowymi, które mogą wpłynąć na jakość i ilość plonów w ogrodnictwie i rolni...
Zobacz również:
Algi od wieków są cenione za swoje odżywcze właściwości. O ile pierwotnie stosowali je głównie francuscy rolnicy, o tyle dziś zdobywają popularność na całym świ...
Yara Mila Complex to wysoko ceniony wieloskładnikowy nawóz NPK, który ma zbilansowany skład — tj. dostarcza roślinom odpowiednio dobranych proporcji azotu, fosf...
Glifosat będący kluczowym składnikiem aktywnym w wielu herbicydach stosowanych w ochronie roślin od lat wywołuje żywe dyskusje dotyczące jego wpływu na środowis...
Werticilioza to choroba grzybowa atakująca rośliny, wywołana przez grzyby z rodzaju Verticillium. Dotyka ona zarówno rośliny ozdobne, jak i użytkowe, powodując ...