JAKIE SUBSTANCJE CZYNNE Ś.O.R. BĘDĄ WYCOFANE ZE SPRZEDAŻY W 2024 ROKU?

W ramach strategii od pola do stołu", będącej elementem Europejskiego Zielonego Ładu, która ma na celu obniżenie zużycia środków ochrony roślin (ŚOR) o 50% do roku 2030, Komisja Europejska ogłosiła plan wycofania dodatkowych substancji aktywnych używanych w produktach do ochrony roślin.

Przedstawiamy wykaz środków ochrony roślin, które mają zostać wycofane. Zalecamy dokładne sprawdzenie zapasów magazynowych tych produktów w kontekście zbliżających się zmian.

  1. Założenia strategii "od pola do stołu"
  2. Wycofywane substancje czynne w 2024 roku - nowe terminy na sprzedaż i stosowanie środków ochrony roślin: mepanipirymipkonazol, abamektyna, benfluralina, dimoksystrobina, s-metolachlor, triflusulfuron-metylu, klofentezyna, metiram, bentiowalikarb.
  3. Wycofywane środki ochrony roślin 2024
  4. Powiązane artykuły

Substancje czynne wycofywane w 2023 roku - nowe terminy na sprzedaż i stosowanie środków ochrony roślin

Założenia strategii "od pola do stołu"

Strategia "od pola do stołu" ma na celu między innymi redukcję zanieczyszczeń środowiska, które negatywnie wpływają na klimat i bioróżnorodność, zmniejszenie marnowania żywności oraz promowanie zrównoważonej produkcji żywności. Ta strategia spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród konsumentów. Ma ona również na celu wsparcie przedsiębiorstw zaangażowanych w zrównoważony proces produkcji żywności. Jednakże, szczegółowe działania, które zostaną podjęte w ramach tej strategii, wciąż pozostają nieprecyzyjnie określone.

Wycofywane substancje czynne w 2024 roku - nowe terminy na sprzedaż i stosowanie środków ochrony roślin

Przedstawiamy ostateczne terminy sprzedaży i stosowania wycofywanych substancji czynnych.

 

Mepanipirym - substancja czynna z grupy anilidopirymidyn. Jest to inhibitor biosyntezy metioniny. Hamuje rozwój szarej pleśni w uprawach owoców miękkich, takich jak truskawka. Ogranicza też występowanie chorób grzybowych takich jak: antraknoza, mączniak prawdziwy.

 

Preparaty wprowadzone na rynek do 20 listopada 2024 r. mogą być:

  • sprzedawane i dystrybuowane do 20 kwietnia 2025 r.
  • stosowane i przechowywane najpóźniej do 20 maja 2025 r.

M.in.: Frupica 440 SC

 

Dimetomorf to substancja czynna o działaniu wgłębnym z grupy pochodnych kwasu cynamonowego. Jest wysoce skuteczny przeciw grzybom z rodziny Peronosporaceae i z Phytophthora. Zwalcza m.in. zarazę ziemniaka.

 

Preparaty wprowadzone na rynek do 20 listopada 2024 r. mogą być:

  • sprzedawane i dystrybuowane do 20 kwietnia 2025 r.
  • stosowane i przechowywane najpóźniej do 20 maja 2025 r.

M.in.: Cabrio Duo 112 ECDiprosperoOrvego 525 SC.

 

S-metolachlor - związek z grupy chloroacetoanilidów należący do herbicydów. Zakłóca syntezę kwasów tłuszczowych oraz białek chwastów, prowadząc do zahamowania wzrostu siewek. Zwalcza m.in. zwalcza chwasty jednoliścienne, np. chwastnicę jednostronną, paluszniki i włośnice oraz chwasty dwuliściennych, np. psiankę czarną.

 

Preparaty wprowadzone na rynek do 23 kwietnia 2024 r. mogą być:

  • sprzedawane i dystrybuowane do 23 czerwca 2024 r.
  • stosowane i przechowywane najpóźniej do 23 lipca 2024 r.

M.in.: Lumax 537.5 SE

 

Ipkonazol to substancja czynna o działaniu układowym wchodząca w skład zapraw nasiennych. Zwalcza m.in. zgorzel siewek, pleśń śniegową, śnieć gładką pszenicy, głownię pylącą jęczmienia i pasiastość liści jęczmienia w uprawach żyta, pszenżyta, pszenicy ozimej, pszenicy jarej, jęczmienia ozimego i jęczmienia jarego.

 

Preparaty wprowadzone na rynek do 31 sierpnia 2023 r. mogą być:

  • sprzedawane i dystrybuowane do 30 listopada 2023 r.
  • stosowane i przechowywane najpóźniej do 29 lutego 2024 r.

M.in.: Rancona 450 FS, Vitona, Lumiflex, Rancona 15 ME, Rancona i-MIX ME

 

Abamektyna to substancja czynna otrzymana w procesie fermentacji z bakterii Streptomyces avermitilis z grupy chemicznej laktonów makrocyklicznych. Wykorzystywana jest jako insektycyd i akaracyd. Zwalcza m.in. zwójki, miodówki, przędziorki, roztocza truskawkowca, miniarki i wciornastki w uprawach jabłoni, gruszy, truskawki, maliny, jeżyny, pomidorka, papryki, ogórka i roślin ozdobnych.

Więcej informacji o abamektynie przedstawiamy w naszym artykule: ABAMEKTYNA - WYCOFANIE ZE STOSOWANIA W SADACH I NA PLANTACJACH.

 

Preparaty wprowadzone na rynek do 1 lipca 2023 r. mogą być:

  • sprzedawane i dystrybuowane do 1 listopada 2023 r.
  • stosowane i przechowywane najpóźniej do 1 kwietnia 2024 r.

M.in.: Acaramik 018 ECGrot 18 ECSafran 018 ECStraton 018 ECVertigo 018 ECVertimec 018 EC

 

Benfluralina to substancja czynna z grupy dinitroanilin będąca herbicydem selektywnym zwalczającym komosę białą w uprawach m.in. sałaty, brokuła, kalafiora, kapusty, grochu, fasoli, fassoli szparagowej, bobu, kalarepy, cykorii i endywii.

 

Preparaty wprowadzone na rynek do 12 sierpnia 2023 r. mogą być:

  • sprzedawane i dystrybuowane do 30 kwietnia 2024 r.
  • stosowane i przechowywane najpóźniej do 12 maja 2024 r.

M.in.: Balan 180 EC

 

Dimoksystrobina jest substancją czynną z grupy strobiluryn, która wchodzi w skład fungicydów. Zwalcza suchą zgniliznę kapustnych, czerń krzyżowych, szarą pleśń i zgniliznę twardzikową w uprawach rzepaku jarego i rzepaku ozimego.

 

Preparaty wprowadzone na rynek do 31 stycznia 2024 r. mogą być:

  • sprzedawane i dystrybuowane do 31 maja 2024 r.
  • stosowane i przechowywane najpóźniej do 31 lipca 2024 r.

M.in.: Inferno 400 SC, Inviga, Pictor 400 SC, Prescot 400 SC

 

S-metolachlor jest substancją czynną z grupy chloroacetoanilidow o działaniu układowym wchodzącą w skład herbicydów zwalczających m.in. chwastnicę jednostronną, palusznika krwawego, psiankę czarną i włośnicę zieloną w uprawach kukurydzy, soi i słonecznika.

 

Preparaty  wprowadzone na rynek do 23 kwietnia 2024 r. mogą być:

  • sprzedawane i dystrybuowane do 23 czerwca 2024 r.
  • stosowane i przechowywane najpóźniej do 23 lipca 2024 r.

M.in.: Colorado 960 EC, Chart 960 EC, Dargorad 960 EC, Dual Gold 960 EC, Efica 960 EC

 

Triflusulfuron-metylu to substancja czynna z grupy pochodnych sulfonylomocznika wchodząca w skład herbicydów selektywnych. Działa układowo. Zwalcza m.in. fiołka polnego, jasnotę purpurową, marunę bezwonną, psiankę czarną, przytulię czepną, rdest ptasi, rdest plamisty, rumianek pospolity, samosiewy rzepaku, tasznika pospolitego, komosę białą i tobołki polne w uprawach buraka cukrowego, buraka ćwikłowego i buraka pastewnego.

 

Preparaty  wprowadzone na rynek do 20 lutego 2024 r. mogą być:

  • sprzedawane i dystrybuowane do 30 czerwca 2024 r.
  • stosowane i przechowywane najpóźniej do 20 sierpnia 2024 r.

M.in.: Safari 50 WG, Nabos 50 WG, Shiro, Trifu 50 WG, Maczo, Grando, Safari DuoActive

 

Klofentezyna (chlofentezyna) to substancja czynna z grupy tetrazyn wchodząca w skład środków przędziorkobójczych - akaracydów. W Polsce dostępny jest jeden środek z klofentezyną, Apollo 500 SC, który zwalcza przędziorka owocowca w uprawie jabłoni.

 

Preparaty  wprowadzone na rynek do 11 maja 2024 r. mogą być:

  • sprzedawane i dystrybuowane do 31 sierpnia 2024 r.
  • stosowane i przechowywane najpóźniej do 11 listopada 2024 r.

M.in.: Apollo 500 SC

 

Metiram jest substancją czynną z grupy ditiokarbaminianów wchodzącą w skład środków grzybobójczych zwalczających m.in. zarazę, alternariozę, parcha, zarazę ziemniaka, mączniaka rzekomego i alternariozę w uprawach ziemniaka, jabłoni, pomidora i cebuli.

 

Preparaty  wprowadzone na rynek do 28 maja 2024 r. mogą być:

  • sprzedawane i dystrybuowane do 30 września 2024 r.
  • stosowane i przechowywane najpóźniej do 28 listopada 2024 r.

M.in.: Polyram 70 WG

 

Bentiowalikarb to substancja czynna z grupy karbaminianów znajdująca się w fungicydach zwalczających m.in. zarazę ziemniaka i mączniaka rzekomego cebuli w uprawach ziemniaka, cebuli i czosnku.

 

Preparaty  wprowadzone na rynek do 13 czerwca 2024 r. mogą być:

  • sprzedawane i dystrybuowane do 13 listopada 2024 r.
  • stosowane i przechowywane najpóźniej do 13 grudnia 2024 r.

M.in.: Zorvec Endavia

 

WYCOFYWANE ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN 2024

90,80zł

Sprawdź powiązane artykuły:

  1. JAKIE SUBSTANCJE CZYNNE Ś.O.R. BĘDĄ WYCOFANE ZE SPRZEDAŻY W 2022 ROKU?
  2. JAKIE SUBSTANCJE CZYNNE ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN ZOSTANĄ WYCOFANE W 2021 ROKU?

 

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2024-01-04
Aktualizacja: 2024-06-13
Z przyjemnością informujemy, że sklep wPolu oraz firma Boryna zostali partnerami i współorganizatorami tegorocznych Targów Fruit Poland 2024.  Podczas trzech dn...
Zobacz również:
Współczesne rolnictwo stoi przed wieloma wyzwaniami, które wymagają od rolników i ogrodników ciągłej adaptacji i poszukiwania nowoczesnych rozwiązań w zakresie ...
Mszyce, przędziorka sosnowca lub misecznik śliwowy to wróg wielu upraw. Nic więc dziwnego, że gdy ci nieprzyjaciele pojawią się na roli, konieczne jest szybkie ...
Zaprawa nasienna to preparat grzybobójczy zabezpieczający nasiona zbóż już przed siewem, a zaprawianie zbóż jest jednym z podstawowych zabiegów agrotechnicznych...
Captan to powszechnie stosowany fungicyd kontaktowy, który znajduje zastosowanie w ochronie roślin rolniczych i ogrodniczych. Związek ten znany ze swojej skutec...