ZGODNIE Z USTAWĄ Z DNIA 7 LIPCA 2022 r. NAWOZY I INNE ŚRODKI PRODUKCJI ROLNICZEJ OBJĘTE SĄ STAWKĄ VAT 0% DO KOŃCA 2022 ROKU!

JAK DZIAŁA ROUNDUP? ŚRODEK DO ZWALCZANIA CHWASTÓW

Roundup – nazwa handlowa profesjonalnego i znanego na rynku, nieselektywnego herbicydu. Ten zawiera substancję czynną - glifosat - który przyczynia się do wysokiej skuteczności dostępnych środków. Preparat używany jest przede wszystkim w rolnictwie, uprawach, a także ogrodach, w celu odchwaszczenia gleby i niszczenia nadziemnych odcinków roślin.

 

 

Zwalczanie chwastów - rodzaje Roundupu

tasznik pospolity

Rodzaje Roundupu

Obecnie na rynku dostępne są 3 rodzaje Roundupu. Środki te różnią się nie tylko formą, ale również sposobem użytkowania i dopuszczalnym dawkowaniem.

  • W formie koncentratu - Roundup Ultra – służy do przygotowania roztworu wodnego, którym następnie opryskuje się daną część roślin (przy użyciu opryskiwaczy ogrodowych czy pędzli). Zwalczanie chwastów przy użyciu tego preparatu następuje w przeciągu 7-14 dni. Zalecana dawka: 40 lub 60 ml na 1 l wody, na opryskanie powierzchni 40m². Wyższe stężenie konieczne jest przy zwalczaniu chwastów oporniejszych, takich jak np. perz czy powój polny.
  • Hobby - powszechnie stosowany, gotowy preparat, dostępny w przygotowanych już pojemnikach z opryskiwaczem. Idealny do stosowania na niewielkich powierzchniach i gdy zależy Ci na szybkim efekcie (pierwsze objawy działania środka widać po 48 godzinach). Najczęściej stosuje się w dawce 1 litr na 30m² opryskiwanej powierzchni.
  • Żel - środek w formie żelu z aplikatorem. Stosuje się go dotykowo, bezpośrednio nakładając na liście. Żel nie przedostaje się na inne, okoliczne rośliny, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne, punktowe wręcz działanie.

Jak długo działa Roundup?

Prawidłowo zastosowany ten środek chwastobójczy działa już po upływie około 48 godzin (bez względu na to, czy mowa o okresie normalnego czy intensywnego wzrostu chwastów). Pierwsze, zauważalne efekty widać już po 7 dniach a całkowite zamieranie roślin zachodzi na około 25-30 dni od zastosowania. Czas działania w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju środka.

Jakie chwasty zwalcza Roundup? Zwalczanie chwastów - kiedy stosować Roundup?

starzec zwyczajny                                                                                             rdest

Kiedy stosować Roundup?

Roundup posiada czynny składnik - glifosat - który przyczynia się do obumierania roślin. Jako rodzaj herbicydu nieselektywnego (nazywanego również totalnym) - nie należy stosować go na trawnikach czy w ogrodnictwie „amatorskim”.

Herbicyd Roundup docelowo stosuje się przed założeniem upraw i przed sadzeniem roślin. Aplikuje się go głównie w celu likwidacji chwastów i tym samym - w celu przygotowania podłoża pod np. trawniki.

Co ważne - Roundup można stosować przez cały sezon wegetacyjny, w temperaturze powyżej 0°C. Najbardziej skuteczny jest w temperaturze od 12 do 25 stopni Celsjusza. Jeśli występują wysokie temperatury zaleca się przeprowadzenie zabiegu rano lub późnym popołudniem. Po zastosowaniu środka należy odczekać od kilku dni do 4 tygodni przed posadzeniem nowych roślin.

Więcej informacji o tym, jak stosować ów środek, przeczytasz w etykiecie, zawartej przez producenta.

Roundup - chwastobójczy środek ochrony roślin Jak działa glifosad? Stosowanie herbicydu Roundup

gwiazdnica pospolita

Zamienniki Roundupu

Od 2022 roku w Polsce dopuszczonych jest około 100 preparatów, które w ofercie posiadają glifosat. Środki te również służą do efektywnego odchwaszczania gleby, a ich właściwości i działanie jest zbliżone do Roundupu.

W naszej ofercie znajdziesz więc m.in.:

 

Roundup - przykładowe zamienniki

 

 

KUPUJĄC ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN PAMIĘTAJ: Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie (art. 28 Ustawy z dn. 8 marca 2013 r. o Środkach Ochrony Roślin Dz. Ustw 2020 poz.2097 z pózn. zm.)

Stosowanie środków ochrony roślin powinno bazować na konkretnych zaleceniach producenta. Zwykle znajdziesz je bezpośrednio na opakowaniu, co ma zagwarantować be...
Zobacz również:
Herbicydy totalne - lub inaczej herbicydy o działaniu nieselektywnym - wykorzystywane są do zwalczania wszystkich rodzajów chwastów. Stosowane są zarówno w ście...
Obserwacja i nieustanne kontrolowanie swoich plonów to podstawowy krok do obfitych i zadowalających zbiorów. Pamiętaj, że nawet organoleptycznie jesteś w stanie...
Chwasty – z ekonomicznego i środowiskowego punktu widzenia – mają niekorzystny wpływ na starannie pielęgnowane rośliny uprawne. Dlaczego? Ponieważ stają się kon...
Chwasty to utrapienie zarówno doświadczonych rolników, jak i początkujących ogrodników. Ich pojawienie się wymaga szybkiej reakcji i – co oczywiste – stosowania...