HERBICYDY TOTALNE - CZYM SĄ I KIEDY JE STOSOWAĆ?

Herbicydy totalne - lub inaczej herbicydy o działaniu nieselektywnym - wykorzystywane są do zwalczania wszystkich rodzajów chwastów. Stosowane są zarówno w ściernisku, jak i na łan (przed dokonywanymi zbiorami), w celu wyrównania dojrzewanych plonów.

Środki te pełnią funkcję ochronną i pielęgnacyjną, przyczyniając się do tworzenia owocnych i godnych pochwały plonów. Więcej o tym podtypie środków ochrony roślin przeczytasz w poniższym, nowym wpisie blogowym.

Herbicydy totalne - działanie środków chwastobójczych

Mak polny kwitnie w okresie od maja do sierpnia.

Herbicydy totalne - działanie środków chwastobójczych

Herbicydy to rodzaj popularnych preparatów chwastobójczych, wykorzystywanych w uprawach rolnych i ogrodniczych. Środki te działają układowo - tj. wchłanianie są przez liście lub korzenie, przez co hamują rozpoczęte procesy fizjologiczne - lub kontaktowo. W przypadku drugiego sposobu - dochodzi do niszczenia fragmentów roślin, które mają bezpośredni kontakt z preparatem.

Preparaty z tej grupy dzieli się na:

  • herbicydy selektywne – te zwalczają chwasty dwuliścienne i chwasty jednoliścienne, takie jak owies głuchy, fiołek czy komosę,
  • herbicydy nieselektywne – czyli inaczej herbicydy totalne - służą do usuwania wszelkiego rodzaju chwastów. Niszczą każda zieleń, przez co wykorzystuje się je do czyszczenia całego terenu przed stworzeniem plantacji. Te środki chwastobójcze niszczą roślinność poczynając od korzenia, wnikając do środka rośliny i degradując ją w ciągu kilku dni (zwykle do 10 dni) od zastosowania (najczęściej wystarczy jeden, pojedynczy rozprysk). Na ostateczne efekty należy poczekać do 3 tygodni.

Ważne, aby herbicydy dobierać z rozwagą, z uwzględnieniem zaleceń producenta i pod potrzeb uprawy. Z tego też względu środków ochrony roślin najczęściej stosuje się naprzemiennie, aby zwiększyć ich skuteczność i efektywność działania.

Czy herbicyd totalny jest bezpieczny? Jak stosować herbicydy totalne?

Powój polny kwitnie od maja do września.                                                  Fiołek polny od kwietnia do października.

Czy herbicyd totalny jest bezpieczny?

Herbicydy są środkami dopuszczonymi do użytku przez Unię Europejską. Oznacza to, że preparaty te nie wywołują negatywnego wpływu na środowisko, a tym samym - są bezpieczne do stosowania. Preparaty chwastobójcze nie zalegają w glebie, nie niszczą wód (zarówno powierzchniowych, jak i gruntowych), a przy nie wpływają na smak i wartości odżywcze plonów. Co ważne - stosowany herbicyd totalny jest neutralizowany przez bakterie bytujące w glebie, przez co nie zaburza ekosystemu.

Kiedy stosować herbicydy totalne?

Herbicyd totalny działa w sposób układowy, co oznacza, że częściowy kontakt z preparatem wystarczy, aby doszło do obumarcia rośliny. Substancją czynną jest glifosat, związek z grupy fosfonianów, który załamuje szlaki metaboliczne roślin. Stosowany w formie oprysku przenika przez blaszki, hamuje jej wzrost i powoduje usychanie chwastów. Opryski tego typu stosuje się na kilka godzin przed opadami - najlepiej wieczorem. Dokonuje się ich zarówno globalnie, jak i wybiórczo.

Herbicydy totalne dostępne w ofercie WPolu.pl:

Zwalczanie chwastów - kiedy stosować herbicydy totalne?

Babka lancetowata kwitnie od maja do września.

 

229,00zł
-4%
-5,50zł
146,00zł
151,50zł
89,00zł
24,15zł
-8%
-6,50zł
85,30zł
91,80zł

 

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2022-11-10
Aktualizacja: 2023-06-20
Glifosat będący kluczowym składnikiem aktywnym w wielu herbicydach stosowanych w ochronie roślin od lat wywołuje żywe dyskusje dotyczące jego wpływu na środowis...
Zobacz również:
Werticilioza to choroba grzybowa atakująca rośliny, wywołana przez grzyby z rodzaju Verticillium. Dotyka ona zarówno rośliny ozdobne, jak i użytkowe, powodując ...
Pyretroidy to preparaty z grupy insektycydów, które zwalczają różne gatunki owadów i roztoczy. Znajdują zastosowanie w uprawach rolniczych i sadowniczych, a tak...
Drutowce to najczęściej spotykani niszczyciele warzyw korzeniowych. Pasożytują na ziemniakach, burakach, marchwi, pietruszce, cebuli, porach, roślinach z grupy ...
Mączlik szklarniowy, szkodnik roślin uprawianych przede wszystkim w szklarniach i pod osłonami z rzędu pluskwiaków, to bardzo mały, uskrzydlony owad. Ze względu...