Porady Wpolu.pl

05-01-2024

W 2024 roku opryskiwacze akumulatorowe zyskują na popularności dzięki swojej efektywności i wygodzie użytkowania. Porównanie najlepszych modeli uwzględnia te aspekty, pomagając dokonać najlepszego wyboru. Wybierając opryskiwacz akumulatorowy, kluczowe jest zwrócenie uwagi na pojemność zbiornika i wydajność silnika. Zatem jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić?

Czytaj więcej ⋙
07-11-2023

Sadzenie truskawek na agrowłókninie ma tyle zalet, że praktycznie wyparło już inne formy uprawy tych owoców, zwłaszcza wśród profesjonalistów. Dzięki tej metodzie plony są wyższe i szybsze, konieczne zabiegi przeciw chwastom - ograniczone, a sam zbiór - czystszy i przyjemniejszy. Jak sadzić truskawki na agrowłókninie? Odpowiadamy.

Czytaj więcej ⋙
18-10-2023

W gospodarstwie rolnym można wyróżnić trzy „poziomy” planowania: krótko-, średnio- i długoterminowe. Gdy rolnik uwzględnia wszystkie te rodzaje zarządzania, przekłada się to na sukces i rentowność gospodarstwa na przestrzeni wielu lat, a nawet pokoleń. Organizację i planowanie sezonu rolniczego można zaliczyć do działań krótkoterminowych. Co powinien zrobić rolnik, żeby z powodzeniem zaplanować sezon? Wyjaśniamy.

Czytaj więcej ⋙
18-10-2023

Rolnictwo na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniło się praktycznie nie do poznania – od konia ciągnącego pług i zbierania zboża za pomocą sierpa do dronów, komputerów i rozrzutników nawożących pole z dokładnością do kilku centymetrów. Dzięki rozwojowi technologii, możliwe staje się zminimalizowanie kosztów, zmaksymalizowanie produkcji i ochrona środowiska. Czym jest rolnictwo precyzyjne i jakie daje korzyści? Jaka jest koncepcja rolnictwa precyzyjnego?

Czytaj więcej ⋙
01-09-2023

Roślina, której zapewnisz odpowiednie warunki, odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem i obfitymi plonami. Jednak jej prawidłowy rozwój i wzrost zależą od bardzo wielu czynników, które musisz wziąć pod uwagę. Jak zapewnić roślinom najlepszą pielęgnację i tym samym przyspieszyć ich wzrost?

Czytaj więcej ⋙
11-08-2023

Nasze plony, w tym drzewa owocowe i rośliny ozdobne narażone są na liczne choroby grzybowe. W tej grupie wymienia się mączniaka prawdziwego i mączniaka rzekomego - tj. choroby, atakujące roślin rosnące w szklarniach, na polach, a także w ogródkach i w przypadku roślin uprawianych w domowym zaciszu. Popularność i inwazyjność tej choroby sprawia, że grzyby mogą również zaatakować... chwasty.

Jak przebiega zwalczanie mączniaka prawdziwego? Czym różni się on od mącznika rzekomego?

Czytaj więcej ⋙
06-07-2023

Zapylanie roślin w tunelu foliowym - co musisz wiedzieć?

Ze względu na nieprzewidywalną pogodę, możliwe przymrozki, susze czy grad, uprawa roślin pod osłonami zyskuje coraz większą popularność. Uprawa roślin w tunelach foliowych czy szklarniach pozwala sterować warunkami środowiskowymi w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadały wymaganiom danej uprawy. Minusem jednak jest ograniczona działalność owadów zapylających w związku z zamkniętą przestrzenią. Nie jest to jednak problem, z którym nie można sobie poradzić. Co więc robić? Rośliny zapylać możemy m.in. ręcznie lub wykorzystując trzmiele zapylające, co pozwoli zapewnić obfite i udane plony.

Czytaj więcej ⋙
02-06-2023

Wapnowanie gleby to ważny zabieg rolniczy, który uzupełnia plan nawożenia pól i innych użytków azotem. Dlaczego? Ponieważ gdy odczyn gleby staje się zbyt niski (zbyt kwaśny), azot nie jest efektywnie pobierany przez rośliny. Kiedy i jak wapnować glebę? Jakie znaczenie ma ten zabieg w uprawie roślin? Wyjaśniamy.

Czytaj więcej ⋙
02-06-2023

Rozsiewacze nawozów sztucznych to maszyny rolnicze, bez których wielu rolników nie wyobraża sobie prowadzenia gospodarstwa. Na rynku można znaleźć wiele ich rodzajów, ale generalnie dzieli się je ze względu na sposób montowania oraz rozsiewania nawozu. W tym artykule wyjaśniamy, jak działają rozsiewacze nawozów, ponieważ właściwy wybór sprzętu znacznie ułatwia uprawę roli.

Czytaj więcej ⋙
25-05-2023

Badanie gleby to jedyny sposób, aby dokładnie poznać jej odczyn oraz zasobność w makro- i mikroelementy. Bez niego nawożenie wykonuje się „na oko”, co sprawia, że jest nieefektywne, nieekonomiczne i niebezpieczne dla środowiska naturalnego. To ono pozwoli Ci ocenić parametry jakości (tj. zasobności) gleby, a tym samym — szanse na uzyskanie imponujących plonów. Planowanie nawożenie zawsze więc rozpoczynamy od chemicznej analizy wody oraz gleby lub podłoża. Aby ułożyć plany mineralnego żywienia roślin, potrzebna jest nam aktualna zasobność gleby lub podłoża w przyswajalne dla roślin składniki pokarmowe. Próbkę gleby można oddać do badania do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Należy zlecić analizę gleby metodą ogrodniczą (to ważne!) Ile kosztuje badanie gleby? Jak prawidłowo pobrać próbki glebowe? Odpowiadamy.

Czytaj więcej ⋙
11-04-2023

Sklepy ogrodnicze oferują nawet 50 odmian buraka ćwikłowego. Dlatego decyzja, którą wybrać, nie należy do najłatwiejszych. W nowym wpisie blogowym postaramy się przybliżyć Ci kilka najbardziej popularnych odmian buraka ćwikłowego (korzeniowego) w Polsce.

Jak przebiega uprawa buraka ćwikłowego? Które odmiany zasługują na uwagę i jaka odmiana polecana jest przez Konsumencki Lider Jakości?

Czytaj więcej ⋙
15-03-2023

Posiadacze pięknych trawników, ogrodów warzywnych, sadów czy żywopłotów dobrze wiedzą, jak opłakane w skutkach może być suche i upalne lato. Noszenie wody w konewce na większych powierzchniach jest na tyle zbyt czaso- i pracochłonne, że wydaje się zupełnie pozbawione sensu. System nawadniania ogrodu to znacznie lepsze rozwiązanie. Co musisz o nim wiedzieć?

Czytaj więcej ⋙
15-03-2023

Niektóre opakowania po chemicznych środkach ochrony roślin, nawozach, środkach biobójczych czy adiuwantach są w świetle polskiego prawa traktowane jako odpady niebezpieczne dla zwierząt, ludzi i środowiska. Oznacza to konieczność utylizowania ich w sposób określony przez PSOR (Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin). Co należy z nimi zrobić?

Czytaj więcej ⋙
20-01-2023

Pietruszka korzeniowa (łac. Petroselinum crispum) to znane wszystkim warzywo, m.in. stanowiące skład słynnej „włoszczyzny”, która jest niezbędna do przygotowywania wielu dań – w tym gorącego bulionu. W pietruszce znajdziesz witaminę C, a także cenne składniki odżywcze – tj. żelazo, kwas foliowy, magnez, wapń, potas, fosfor, cynk, miedź i mangan oraz olejki eteryczne. Przez wielu traktowana jest jako naturalny afrodyzjak. Tańszym zamiennikiem pietruszki jest pasternak, który posiada błonnik, żelazo, wapń, potas.

Czy wiesz, że obecnie na rynku istnieje aż... 14 odmian pietruszki korzeniowej? Zastanawiałeś się kiedyś, która z nich jest najlepsza, najbardziej wartościowa i najsmaczniejsza?

Czytaj więcej ⋙
29-08-2022

Inteligentny system zarządzania uprawami AgronetPRO – skompletuj własną mobilną stację pogodową!

Czytaj więcej ⋙