ZWALCZANIE CHWASTÓW W TRUSKAWCE

Zwalczanie chwastów na plantacjach truskawek ma ogromne znaczenie, ponieważ szkodniki konkurują z uprawianą rośliną o dostęp do wody i słońca oraz składniki pokarmowe w glebie. Poza tym często na chwastach rozwijają się różne choroby, które następnie przenoszą się na truskawki. Wszystko to niekorzystnie wpływa na plonowanie i kondycję plantacji.

 1. Sposoby ochrony truskawek przed chwastami
 2. Wybór herbicydów dla truskawek
 3. Przegląd dostępnych środków na chwasty w uprawie truskawki
 4. Środki ochrony roślin na chwasty w truskawce dostępne na wpolu.pl
 5. Optymalny czas oprysku truskawek
 6. Środki na chwasty w truskawce do stosowania nieprofesjonalnego - wpolu.pl
 7. Chwasty w truskawce - podsumowanie
 8. Artykuły powiązane

Sposoby ochrony truskawek przed chwastami

Sposoby ochrony truskawek przed chwastami

Zwalczanie chwastów w truskawkach to warunek wysokiego plonowania i dobrego stanu uprawianych roślin. Najlepsze efekty daje połączenie trzech metod:

 • mechanicznego usuwania chwastów, czyli pielenia i uprawy gleby,
 • agrotechnicznego - ściółkowanie gleby,
 • chemicznego - stosowanie herbicydów.

Na starszych plantacjach truskawek zwalczanie chwastów wiosną należy dostosować do tego, jakie zabiegi wykonano jesienią. Jeśli jesienią nie zostały zaaplikowane herbicydy, siewki chwastów na wiosnę zazwyczaj są za duże, aby wystarczył sam oprysk. Należy więc usunąć je mechanicznie, a dopiero potem zastosować herbicydy dolistne lub doglebowe.

Wielu plantatorów tak czy inaczej decyduje się na wiosenne wzruszenie gleby, nawet jeśli przerywają w ten sposób działanie herbicydu doglebowego zastosowanego jesienią. Następnie (tuż przed albo tuż po wschodach chwastów) aplikują kolejny herbicyd. Koniecznie należy jednak pamiętać o rotacji preparatów (substancji czynnych, a nie preparatów handlowych).

Wybór herbicydów dla truskawek

Do właściwego wyboru herbicydów niezbędne jest rozpoznanie składu gatunkowego chwastów, a następnie sprawdzenie ich wrażliwości na śor w Programie Ochrony Roślin Sadowniczych (zwłaszcza jeśli chodzi o chwasty średnio wrażliwe lub odporne na daną substancję czynną). Przestrzeganie informacji na etykietach zapewnia nie tylko wytępienie szkodników, ale i bezpieczeństwo samych truskawek.

Przegląd dostępnych środków na chwasty w uprawie truskawki

Chwasty dwuliścienne najlepiej zwalczać przed ich wschodami, czyli doglebowo. Pamiętaj, że herbicydy dolistne najlepiej działają w fazie liścieniu do 2-3 liści. Tuż przed wzejściem chwastów na starszych i młodszych plantacjach można zastosować Goltix Compact 90 WG oparty na metamitronie (w dawce pojedynczej 3 l/ha lub dwuktrotnie po 0,6-0,8 l/ha). Po wschodach (w fazie liścieni) można aplikować Beetup Trio: w nowych uprawach trzykrotnie po 1,5 l/ha (tydzień po sadzeniu, a potem po 7 i 14 dniach), a na uprawach rocznych i starszych - dwukrotnie po 2,0 l/ha.

Do zwalczania chwastów jednoliściennych stosuje się preparaty oparte na gramnicydach: Agil-S 100 EC i Select Super 120 EC. Chwasty jednoliścienne (m.in. samosiewy zbóż) muszą być w następujących fazach rozwojowych, żeby herbicydy zadziałały skutecznie:

 • od 2 liści do krzewienia się dla chwastów prosowatych,
 • 4-6 liści dla perzu.

Środki ochrony roślin na chwasty w truskawce dostępne na wpolu.pl

127,00zł
-3%
-13,00zł
502,00zł
515,00zł
103,00zł
33,01zł
82,00zł

Optymalny czas oprysku truskawek

Chwasty stanowią największe zagrożenie dla truskawek od kwietnia do czerwca, a także po zbiorach owoców - właśnie wtedy najlepiej opryskać truskawki przeciw chwastom. Oprysków nie można stosować w okresie kwitnienia, dojrzewania owoców oraz w czasie zbiorów.

Warto odpowiednio przygotować stanowisko pod plantację i pozbyć się wszystkich chwastów wieloletnich, np. za pomocą herbicydów totalnych (takich jak glifosat czy kwas nonanowy - Beloukha 680 EC) z zachowaniem odpowiednich okresów karencji: uprawa gleby po 3 tygodniach, sadzenie truskawek po 4-5.

Młodsze plantacje truskawek (założone jesienią lub wiosną) należy opryskać między 4. a 8. tygodniem od posadzenia roślin, i to dopiero po wytworzeniu przez truskawki korzeni przybyszowych. Pamiętaj, że młode plantacje są wrażliwe zarówno na chwasty, jak i na niektóre herbicydy doglebowe.

Środki na chwasty w truskawce do stosowania nieprofesjonalnego - wpolu.pl

24,00zł
52,00zł
23,50zł

Chwasty w truskawce - podsumowanie

Podsumowując, do zwalczania chwastów na plantacji truskawek należy podejść kompleksowo i wdrożyć metody mechaniczne, agrotechniczne i chemiczne. Najlepiej zacząć od usunięcia szkodników z powierzchni gleby jeszcze przed założeniem plantacji, a zabiegi herbicydami przeprowadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Poza tym w celu zapewnienia bezpieczeństwa truskawkom zwracaj uwagę na wrażliwość danej odmiany na substancje czynne w śor.

Sprawdź artykuły powiązane:

Wybór herbicydów dla truskawek

 

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2023-11-07
Aktualizacja: 2023-11-13
Roundup nazwa handlowa profesjonalnego i znanego na rynku, nieselektywnego herbicydu. Ten zawiera substancję czynną - glifosat - który przyczynia się do wysokie...
Zobacz również:
Jak wyglądaja przędziorki? Jak rozpoznać ich żerowanie ? Jak je zwalczać? Przedstawiamy przydatne informacje o tym powszechnym szkodniku oraz zestawienie środkó...
Choroby grzybowe mogą spowodować straty plantatorów zbóż, w najgorszych przypadkach dochodzące nawet do 100%. Chodzi nie tylko o straty plonów czy ziarna na zas...
Mszyce to często występujące szkodniki na krzewach owocowych, w tym również na truskawkach. Mszyca truskawkowa nie jest najpopularniejszym z gatunków szkodników...
Mszyce to jedne z najczęstszych szkodników atakujących rośliny ozdobne. Aby skutecznie zwalczać mszyce na różach, można zastosować zarówno chemiczne środki ochr...