ŚRODKI NA MUSZKĘ PLAMOSKRZYDŁĄ

Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) to inwazyjny szkodnik pochodzący z Azji. Stała się znaczącym problemem dla upraw owoców jagodowych i drzew pestkowych. Dorosłe osobniki żerują na owocach o cienkiej skórce, np. na borówce wysokiej, malinach, truskawkach, jeżynach oraz drzewach owocowych wiśni i czereśni. Szkodnik charakteryzuje się unikalnymi cechami morfologicznymi. Suzukii powoduje poważne straty w uprawach, atakując zdrowe, dojrzewające owoce. Monitoring upraw jest kluczowym narzędziem do ochrony plonów i minimalizacji strat ekonomicznych.

114,70zł
-2%
-10,00zł
549,50zł
559,50zł
-9%
-20,80zł
222,20zł
243,00zł
-4%
-28,30zł
831,60zł
859,90zł
44,00zł
26,50zł
205,50zł
-1%
-7,30zł
805,60zł
812,90zł
743,20zł
-4%
-1,00zł
26,00zł
27,00zł
-2%
-0,50zł
39,50zł
40,00zł
206,00zł
80,00zł
17,50zł
303,50zł
Brak w magazynie
45,10zł
Brak w magazynie
1090,00zł
Brak w magazynie
68,30zł
Brak w magazynie
33,00zł
Brak w magazynie

Muszka plamoskrzydła – charakterystyka i rozpoznanie

Występowanie muszki plamoskrzydłej ma miejsce niemal w całej Europie. Ciało muszki ma barwę od żółtawej do brązowej oraz czerwone charakterystyczne oczy. Dorosłe osobniki mierzą 2–3 mm długości z rozpiętością skrzydeł wynoszącą 6–8 mm. Charakterystyczna dla tego gatunku jest duża ciemna plamka na każdym skrzydle. Samice posiadają silne pokładełko, umożliwiające im składanie jaj w owocach. Larwy przechodzą przez trzy stadia rozwoju, a ich obecność powoduje uszkodzenia i utratę jakości handlowej owoców​​.

Zwalczanie muszki plamoskrzydłej

Zwalczanie muszki plamoskrzydłej w uprawach jest skomplikowane i wymaga kompleksowych działań. Do metod zwalczania należą m.in. stosowanie repelentów, masowe odłowy szkodnika za pomocą pułapek z płynem wabiącym, oraz ochrona chemiczna.

Metody chemiczne – środki ochrony roślin na muszkę plamoskrzydłą *

Ważna jest rotacja preparatów, aby uniknąć uodpornienia się szkodników na substancje czynne​​. Większość środków zarejestrowanych jest do stosowania w uprawach warzywniczych i sadach.

Do środków zarejestrowanych do zwalczania muszki Drosophila suzukii zaliczamy:

  • Spintor 240 SC – środek ekologiczny zawierający substancję czynną spinosad. Na owady działa kontaktowo, żołądkowo i jajobójczo. Środek charakteryzuje się bardzo krótkim okresem karencji, tylko 3 dni. Zabieg wykonać po pojawieniu się osobników dorosłych i wylęgu pierwszych larw. Zabieg wykonać 1-2 razy w sezonie.
  • Exirel 100 SE, Benevia 100 OD – środki o działaniu kontaktowym i żołądkowym z substancją czynną cyjanotraniliprol. Na roślinie działa wgłębnie i translaminarnie. U owadów powoduje paraliż ciała, a ich śmierć następuje od 3-6 dni po zabiegu. Odpowiednie do zastosowania na krótko przed zbiorami.
  • Affirm 095 SG – zawiera substancję czynną benzoesan emamektyny. Preparat kontaktowy o przedłużonym działaniu do 2 tygodni. Działa na wszystkie stadia larwalne. Paraliż szkodnika widoczny jest po kilku godzinach. Zaleca się stosować maksymalnie 2 razy w sezonie.

Metody biologiczne na Drosophila suzukii *

Do biologicznych metod w walce z muszką plamoskrzydłą zaliczamy:

  • Pożyteczną błonkówkę Trichopria drosophilae – jej samica składa jaja do wnętrza larwy muszki, po czym przechodzi przeobrażenie. Samica może spasożytować do 100 larw. Zalecana do stosowania na plantacjach pod osłonami.
  • Oprysk preparatem Calmer – naturalny preparat, który skutecznie ogranicza występowanie muszki plamoskrzydłej na plantacjach owoców uprawianych w polu i nie tylko. Przeznaczony do zwalczania również innych szkodników, takich jak mszyce, muchówki czy śmietka. Preparat działa w sposób mechaniczny, stwarzając niekorzystne środowisko do żerowania. Tworzy powłokę, która uniemożliwia składanie jaj i wylęg larw. W przypadku silnej presji szkodników preparat można stosować kilka razy w sezonie w mieszankach z insektycydami np. Decis Mega 50 EW - preparat o działaniu kontaktowym. Nieliczny preparat, który można łączyć w jednym zabiegu z większością insektycydów dopuszczonych do stosowania w ochronie roślin.
  • Pułapka Drososan – pułapka do odławiania osobników muszek i innych szkodników. Do pułapki należy wlać płyn, który skutecznie wabi muszki. Pułapka jest tak przystosowana, że owady, które wejdą do środka, nie są w stanie się z niej wydostać. Pułapki powinny być rozwieszane w zależności od nasilenia nalotów muszki. Aby szkodniki odłowić zapobiegawczo, powinny być użyte co najmniej 2 pułapki. Płyn do pułapek należy wymieniać co 2 do 4 tygodni.

Muszka plamoskrzydła – zapobieganie

​Do zwalczania Drosophila suzukii wykorzystywane są metody profilaktyczne. Możemy do nich zaliczyć:

  • Usuwanie wszystkich owoców, zarówno zdrowych, jak i zainfekowanych, aby uniknąć przyciągania szkodnika.
  • Monitorowanie plantacji z wykorzystaniem pułapek zawierających atrakcyjny dla muszek płyn, np. Fruit Fly Attractant oraz czerwonych tablic lepowych odpornych na UV.
  • Zabezpieczenie plantacji osłonami – siatkami o małych oczkach.
  • Oprysk roślin roztworem tlenku wapnia.
  • Częste zbieranie dojrzałych owoców i ich szybkie schładzanie po zbiorze, również ograniczają rozwój i rozprzestrzenianie się szkodnika.

Muszka plamoskrzydła - zapobieganieMonitoring plantacji na muszkę plamoskrzydłą z wykorzystaniem pułapek zawierających płyn Fruit Fly AttractantPułapka Drososan - pułapka do odławiania osobników muszki plamoskrzydłej i innych szkodników.

 

* Środki ochrony roślin zarejestrowane w roku 2023.