Polecany produkt
Polecany produkt

CO TO SĄ INSEKTYCYDY? KIEDY JE STOSOWAĆ?

Owady pasożytnicze są w stanie zniszczyć całe łany zbóż, wielkie drzewa (przede wszystkim iglaki), owoce i warzywa, kwiaty czy rośliny doniczkowe. Nic dziwnego, że osoby uprawiające rośliny – zarówno zawodowo, jak i hobbystycznie – w celu ochrony cennych okazów sięgają po skuteczne insektycydy. Czym one są i kiedy należy je stosować substancja do zwalczania szkodliwych owadów? Jak działają te popularne środki owadobójcze?

Czym są insektycydy?

Czym są insektycydy?

Insektycydy to środki z grupy pestycydów, które mają za zadanie wyeliminować lub ograniczyć rozwój owadów żerujących na roślinach. Z jednej strony wprowadzenie ich na masową skalę do rolnictwa w XX wieku spowodowało duży wzrost produkcji żywności, ponieważ okazały się one zdecydowanie bardziej skuteczne niż metody naturalne (np. tytoń). Teraz środki owadobójcze są stosowane również w leśnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie, a także w magazynach żywności i mieszkaniach.

Z drugiej strony używanie insektycydów wciąż budzi sprzeciw i kontrowersje. Bardzo popularny swego czasu był insektycyd znany jako DDT (za odkrycie jego właściwości owadobójczych Paul Müller otrzymał w 1948 r. Nagrodę Nobla). Jednak ze względu na negatywny wpływ na środowisko naturalne, a także bardzo długi czas rozkładu został zakazany przez kilka państw w latach 70. i 80. XX wieku. W 2001 r. 98 państw podpisało konwencję sztokholmską zobowiązującą do nieużywania lub ograniczenia używania pestycydów nie ulegających rozkładowi[1].

Innym przykładem mogą być związki z grupy neonikotynoidów. To jedna z nowszych klas insektycydów, a należący do niej imidakloprid to obecnie jeden z najczęściej stosowanych środków owadobójczych. Jednak w ostatnich latach w części krajów zostały one zakazane ze względu na toksyczność dla pszczół[2].

Popularne insektycydy w ofercie wpolu.pl

-16%
-13,90zł
78,10zł
92,00zł
216,50zł
45,00zł
-13%
-32,50zł
217,50zł
250,00zł

Kiedy stosować insektycydy?

Insektycydy to jeden z rodzajów pestycydów i zgodnie z tzw. integrowaną ochroną roślin należy z nich korzystać bardzo odpowiedzialnie – w ostateczności, gdy inne metody zawiodą, w jak najmniejszych dawkach i jak najrzadziej. Niestety, obecnie nieraz nie da się uniknąć konieczności stosowania insektycydów. Wtedy najlepiej sięgać po preparaty selektywne (dedykowane konkretnym gatunkom owadów), a także produkty o działaniu biologicznym, które nie wpływają negatywnie ani na jakość upraw, ani na środowisko naturalne.

Insektycydy biologiczne / naturalne w ofercie wpolu.pl

1872,30zł
226,00zł
-5%
-8,50zł
184,00zł
192,50zł

Insektycydy - podział

W zależności od sposobu działania wyróżniamy różnorodne środki ochrony roślin, w tym insektycydy:

  • kontaktowe – wnikają do organizmu owada przez naskórek,
  • gazowe – działają przez drogi oddechowe i uniemożliwiają owadom oddychanie,
  • żołądkowe – zabijają owady, które zjadły spryskaną nimi roślinę.

Oprócz tego insektycydy można podzielić ze względu na oddziaływanie na chronioną roślinę:

  • powierzchniowe – działają tylko na powierzchni,
  • systemiczne – wnikają w soki rośliny i są rozprowadzane po całym organizmie,
  • wgłębne – wnikają w komórki, ale nie są transportowane do innych części rośliny.

Jak działają insektycydy?

Jakie insektycydy stosować na popularne szkodniki – przykłady

Mszyce. To najbardziej powszechne szkodniki, które nie pogardzą żadnym gatunkiem. Pojawiają się na zbożach, krzewach, owocach i warzywach, a nawet roślinach doniczkowych. Popularnym insektycydem na mszyce jest lambda-cyhalotryna (związek z grupy pyretroidów). Poza tym ta substancja czynna poradzi sobie z larwami stonki ziemniaczanej, skrzypionkami, wciornastkiem tytoniowcem oraz pasożytami rzepaku ozimego, pszenicy ozimej, jęczmienia jarego i kukurydzy.

Jakie insektycydy stosować na mszyce?Mszyce - zwalczanie

Przędziorki. Te pasożyty bardzo często atakują drzewa, zarówno owocowe, jak i iglaste. W celu ich zwalczania warto sięgnąć po insektycydy z grupy akarycydów (zwalczające roztocza), które wnikają do organizmu szkodnika. Należą do nich pochodne pirazoli (np. tebufenpirad) czy produkty silikonowe działające mechanicznie połączone z środkami zawierającymi abamektynę.

Jakie insektycydy stosować na popularne szkodniki – przykładyJakie insektycydy stosować na przędziorki?

Jak działają insektycydy?

Jeśli zdecydujesz się na stosowanie insektycydów, najpierw uważnie zapoznaj się z etykietą. Warto to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, ponieważ często skuteczność ich działania zależy od etapu rozwoju rośliny i powierzchni rośliny. Poza tym pamiętaj, że owady uodporniają się na insektycydy, dlatego najlepiej nie korzystać z tych samych substancji aktywnych rok po roku. W tej roli idealnie sprawdzą się insektycydy nowej generacji, które zawierają w składzie m.in. systemiczny sulfoksaflor.

Nie zapomnij również o odpowiedniej ochronie skóry i dróg oddechowych, które nie powinny mieć kontaktu z substancją czynną.

Insektycydy do stosowania przez użytkowników nieprofesjonalnych dostępne na wpolu.pl

-3%
-0,50zł
20,00zł
20,50zł
20,50zł
-3%
-1,00zł
38,00zł
39,00zł
16,50zł

Przypisy:

  • [1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Dichlorodifenylotrichloroetan. [dostęp online: 27.03.2023].
  • [2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Neonikotynoidy. [dostęp online: 27.03.2023].

Źródła:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Insektycydy. [dostęp online: 27.03.2023].
  • https://doradztwosadownicze.pl/przedziorek-i-pordzewiacz-jak-zwalczyc-te-szkodniki-drzew-owocowych/. [dostęp online: 27.03.2023].
  • https://www.gov.pl/attachment/4f56dc3d-03f0-48b7-992a-034e0d47659f. [dostęp online: 27.03.2023].
  • https://www.gov.pl/web/rolnictwo/insektycydy. [dostęp online: 27.03.2023].
  • https://psor.pl/wp-content/uploads/2021/04/151128_IPM-Flyer-Double-Page-A4_FIN_PL-FINAL.pdf. [dostęp online: 27.03.2023].

 

Sprawdź powiązane artykuły dotyczące szkodników roślin i ich zwalczania:

Stonka ziemniaczana - zwalczanie

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2023-08-07
Aktualizacja: 2025-02-19
Niewielkie, ciemne chrząszcze, które uwielbiają rośliny o mięsistych liściach - to właśnie opuchlaki. Mimo że dorosłe osobniki potrafią narobić niezłych szkód w...
Zobacz również:
Pięknie bujne plony to efekt nie tylko regularności i cierpliwości ogrodnika lub rolnika, ale także – szybkiej i właściwej reakcji na pojawiające się, ewentualn...
Początek sezonu niestety nie oszczędza plantatorów truskawek. Po pierwszych odkryciach na wielu plantacjach widać pierwsze choroby i szkodniki, pogoda w ostatni...
Jak rozpoznać żerowanie roztoczy? Jakie szkody powodują? Jak zwalczyć szkodniki w uprawach polowych i pod osłonami?  Przedstawiamy zestawienie środków ochron...
Twoje plony narażone są na działanie wielu „wrogów” i „rywali”. Wśród chwastów i grzybów pojawiają się szkodniki, które bytują na roślinach, osłabiając je i prz...