Polecany produkt
Polecany produkt

JAK ZWALCZYĆ MSZYCE W POMIDORACH?

Mszyce to szkodniki, które atakują wiele gatunków roślin ozdobnych i uprawnych, w tym uprawy pomidorów – te hodowane w szklarniach i tunelach, ale także te w mniejszych uprawach, np. balkonowych. Najczęściej szkodnikami pomidorów są mszyce brzoskwiniowe, ogórkowe i ziemniaczane smugowe. Wystarczy nawet kilka kolonii tych pluskwiaków, żeby zauważyć duże straty! Jak więc skutecznie zwalczyć mszyce na pomidorach? Odpowiadamy.

  1. Jak rozpoznać mszycę na pomidorach?
  2. Czym pryskać pomidory na mszyce?
  3. Środki na mszyce w pomidorach w ofercie sklepu wpolu.pl
  4. Żółte tablice lepowe Horiver i żółta taśma lepowa Rollertrap Yellow
  5. Zwalczanie mszyc w uprawie pomidorów - naturalne metody
  6. Jak chronić pomidory przed mszycami?
  7. Środki na mszyce w pomidorach dla działkowców
  8. Artykuły powiązane

Jak rozpoznać mszycę na pomidorach?

Jak rozpoznać mszycę na pomidorach?

Mszyce szkodzą pomidorom zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Ich ślina jest szkodliwa dla roślin, a z powodu wyssania soków liście i pąki kwiatowe żółkną, ulegają deformacjom i zasychają. Mszyce produkują w czasie żerowania ogromne ilości odchodów, tzw. spadzi czy też rosy miodnej, która przyciąga mrówki, zatyka aparaty szparkowe pomidorów i stanowi doskonałą pożywkę dla grzybów sadzakowych, które spowalniają procesy fotosyntezy i transpiracji. Poza tym mszyce przenoszą groźne choroby wirusowe.

Czym pryskać pomidory na mszyce?

Jednym z preparatów stosowanych na mszyce na pomidorach jest Inazuma 130 WG (przeznaczona do stosowania przez użytkowników profesjonalnych). To mieszanina acetamiprydu z grupy neonikotynodiów oraz lambda-cyhalotryny z pyretoidów. Okres karencji od oprysku do zbioru wynosi 14 dni. Na roślinach działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie, a na szkodniki – kontaktowo i żołądkowo. Zalecana dawka preparatu dla jednorazowego zastosowania to 0,2 kg/ha.

Środki na mszyce w pomidorach w ofercie sklepu wpolu.pl

-16%
-13,90zł
78,10zł
92,00zł
58,30zł

Żółte tablice lepowe Horiver i żółta taśma lepowa Rollertrap Yellow

  • Tablice lepowe Horiver to pułapki lepowe do monitorowania pojawiania się szkodników w szklarniach. Przeznaczone są do odławiania szkodników w miejscach o dużym porażeniu lub zagrożonych atakiem szkodników, m.in. przy otworach wentylacyjnych czu wzdłuż ścian szczytowych.
  • Taśma Rollertrap Yellow to obustronnie klejąca żółta taśma do wyłapywania szkodników w miejscach o szczególnie dużej presji lub w miejscach w szklarni, gdzie presja szkodników jest spodziewana, m.in. wzdłuż ścian czołowych, okien wentylacyjnych i innych przewiewnych miejsc.

Zwalczanie mszyc w uprawie pomidorów - naturalne metody

Jedną z naturalnych metod zwalczania mszyc na pomidorach jest „zaproszenie” na uprawy ich wrogów, np. biedronki dwukropki, mszycarza szklarniowego, ośca i pryszczara mszycojada, dziubałeczka mączlikowego czy złotooka pospolitego.

A jak zrobić domowe opryski na mszyce żerujące na pomidorach? Wypróbuj kilka z nich:

  • wyciąg z łupin z cebuli – ok. 200 g łupin zalej 10 l wody. Oprysk jest gotowy po 3-4 dniach (po odcedzeniu). Jeśli nie chcesz tyle czekać, możesz też pokroić drobno całą dużą cebulę i gotować ją przez 30 minut na wolnym ogniu w 1 l wody, a następnie odcedzić i przestudzić – oprysk gotowy,
  • wyciąg z czosnku – 250 g zmielonych w całości główek zalej 10 l wody, kilka razy przemieszaj, a po zaledwie 15 minutach możesz już odcedzać swój oprysk. Przed zastosowaiem rozcieńcz go wodą w proporcji 1:1,
  • wywar z tytoniu – 100 g tytoniu zalej 1 l wody o temperaturze ok. 70°C, odstaw na 24 godziny i odcedź. Używaj 0,5 l wywaru na 1 l wody.

Twoje domowe opryski będą jeszcze skuteczniejsze, jeśli dodasz do nich płynne mydło potasowe (dzięki temu preparat będzie lepiej przylegał do rośliny). Możesz też sięgnąć po gotowe ekologiczne preparaty na mszyce albo wyciągi z różnych popularnych chwastów, np. wrotyczu, pokrzywy czy mniszka lekarskiego. Nie tylko pomogę one zwalczyć mszyce na pomidorach, ale też poprawią kondycję i odporność naszej uprawy.

Zwalczanie mszyc w uprawie pomidorów - środki ochrony roślin i metody naturalne

Jak chronić pomidory przed mszycami?

Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta sama zasada sprawdza się również przy zwalczaniu mszyc na pomidorach. Jak więc zapobiegać atakom tych żarłocznych owadów?

Nie zakładaj plantacji pomidorów w pobliżu sadów i drzew owocowych! Wiosną mszyce żerują np. na brzoskwiniach i morelach, a w maju i czerwcu uskrzydlone osobniki przenoszą się na innego żywiciela, w tym m.in. na pomidory. Warto również w okolicy hodowli pomidorów (np. między rzędami) zasadzić rośliny odstraszające mszyce, np. cząber, nasturcję lub lawendę. Zadbaj też o regularne usuwanie chwastów, zwłaszcza komosy i tobołków polnych (one również mogą być organizmami żywicielskimi dla mszyc).

Jedno pokolenie mszycy brzoskwiniowej rozwija się ok. 7 dni, dlatego warto regularnie przeglądać swoje uprawy, zwracają baczną uwagę na spodnią stronę liści i kwiaty. Pomocne mogą się okazać żółte tablice lepowe. Już jedna czy dwie kolonie mszyc na pomidorach powinny skłonić do rozpoczęcia walki ze szkodnikami, ponieważ rozmnażają się one naprawdę szybko. Poza tym po zbiorach należy głęboko zaorać albo usunąć i zniszczyć resztki pożniwne.

Środki na mszyce w pomidorach dla działkowców

31,00zł
16,50zł

Sprawdź artykuły powiązane:

Jak chronić pomidory przed mszycami?

Źródła:

  1. https://www.gov.pl/documents/912055/913531/Inazuma_130_WG_-_ET_06-03-2019.pdf. [dostęp online: 22.07.2023].
  2. https://poradnikogrodniczy.pl/ekologiczne-opryski-na-mszyce.php. [dostęp online: 22.07.2023].

 

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2023-12-13
Aktualizacja: 2025-01-27
Niewielkie, ciemne chrząszcze, które uwielbiają rośliny o mięsistych liściach - to właśnie opuchlaki. Mimo że dorosłe osobniki potrafią narobić niezłych szkód w...
Zobacz również:
Pięknie bujne plony to efekt nie tylko regularności i cierpliwości ogrodnika lub rolnika, ale także – szybkiej i właściwej reakcji na pojawiające się, ewentualn...
Turkuć podjadek (łac. Gryllotalpa gryllotalpa) to jeden z największych owadów w Polsce należący do rzędu prostoskrzydłych (Orthoptera), jak świerszcze czy pasik...
Początek sezonu niestety nie oszczędza plantatorów truskawek. Po pierwszych odkryciach na wielu plantacjach widać pierwsze choroby i szkodniki, pogoda w ostatni...
Jak rozpoznać żerowanie roztoczy? Jakie szkody powodują? Jak zwalczyć szkodniki w uprawach polowych i pod osłonami?  Przedstawiamy zestawienie środków ochron...