ŚRODKI NA MISECZNIKI

Coccidae (misecznikowate) to pasożytnicze owady z grupy czerwców z rodziny pluskwiaków piersiodziobych podobnie jak mączliki czy mszyce, które atakują drzewa, krzewy, rośliny doniczkowe oraz ogrodowe, w przeciwieństwie do mszyc nie są tak popularne. Czym się charakteryzują? Jak chronić swój ogród i jakie środki do ich zwalczania wybrać?

-18%
-50,10zł
228,90zł
279,00zł
-14%
-10,10zł
64,90zł
75,00zł
43,60zł
39,00zł
-1%
-1,30zł
177,90zł
179,20zł
38,50zł
16,00zł
17,90zł
27,83zł
67,60zł
237,70zł
-5%
-3,10zł
63,90zł
67,00zł
-2%
-1,50zł
88,50zł
90,00zł
-4%
-0,49zł
14,50zł
14,99zł
-2%
-13,40zł
748,60zł
762,00zł
-2%
-13,40zł
748,60zł
762,00zł
-6%
-1,10zł
20,90zł
22,00zł
-2%
-4,40zł
249,60zł
254,00zł
-6%
-2,30zł
41,70zł
44,00zł
36,20zł
31,50zł
34,90zł
28,40zł
13,10zł
15,10zł
52,60zł
254,00zł
144,10zł
30,50zł
49,00zł
718,00zł
13,50zł
-14%
-2,31zł
14,99zł
17,30zł
37,00zł
Brak w magazynie
17,50zł
Brak w magazynie
21,00zł
Brak w magazynie
56,00zł
Brak w magazynie
279,00zł
Brak w magazynie
76,57zł
Brak w magazynie

Miseczniki - charakterystyka i rozpoznanie

Dorosłe osobniki są małe, zazwyczaj osiągają od 2 do 7 mm długości, mają spłaszczone, półokrągłe ciała z tarczą ochronną, która jest z nimi integralnie połączona. Samice często mają brązowe ubarwienie. Składają liczne jaja pod swoją osłoną, po czym obumierają. Z czasem z tych jaj wykluwają się larwy, które żerują do końca sezonu, zanim przeniosą się do miejsc zimowania. Szkodniki rozmnażają się partenogenetycznie, co oznacza, że samica może składać jaja bez zapłodnienia.

Miseczniki to szkodniki roślin, które swoją aktywność rozpoczynają wiosną, kierując się ku młodym pędom roślin. Larwy miseczników są niemal niewidoczne. Pzyczepiają się do tych pędów, gdzie zaczynają żerować, wbijając się w roślinę i pozostając nieruchome do końca swojego życia. Charakterystycznym sygnałem żerowania miseczników jest pojawienie się na pędach twardniejących i ciemniejących tarczek – powiększających się osłon samic.

Miseczniki osłabiają rośliny przez wysysanie soków, co prowadzi do osłabienia, żółknięcia lub brązowienia liści, a nawet zamierania młodych roślin, a u starszych obniżać plonowanie i mrozoodporność. Wytwarzają także lepką substancję, która jest pożywką dla grzybów i utrudnia fotosyntezę.

Miseczniki - rozpoznanie

Aby rozpoznać miseczniki na roślinach, szukaj małych, błyszczących, brązowych miseczek na liściach i łodygach, które są widoczne gołym okiem. Zwróć uwagę na objawy uszkodzenia roślin, takie jak żółknięcie, brązowienie lub wysychanie liści, co jest wynikiem wysysania przez miseczniki soków roślinnych. Dodatkowo obecność lepkiej substancji, czyli spadź (zawiera bardzo dużej ilości cukru), na liściach i łodygach może wskazywać na górnej i dolnej strony liści obecność szkodnika.

Atakują wiele rodzajów roślin, w tym rośliny ozdobne w ogrodach przydomowych i drzewa owocowe i iglaki. Atakują one takie rośliny, jak juki, zielistki, oleandry, cytrusy, fikusy, palmy, draceny, grubosze itp.

Szkodniki te żerują w szklarniach, jak i przydomowym ogródku.

Miseczniki a tarczniki

Miseczniki i tarczniki to owady należące do nadrodziny czerwców. Są to drobne owady osiągające zaledwie 2-7 mm długości, o charakterystycznie płaskim kształcie ciała i wyraźnej, twardej, brązowej osłonie na grzbiecie. Chroni je ona przed różnymi zagrożeniami zewnętrznymi, w tym przed środkami chemicznymi stosowanymi w ochronie roślin. U miseczników osłona ta jest integralną częścią ich anatomii, podczas gdy w przypadku tarczników, można ją odseparować od reszty ciała. Miseczniki, posiadające tarczkę jako część ciała, są dość trudne do zwalczenia. Natomiast tarczniki, z łatwo odłączaną tarczką, są nieco łatwiejsze w eliminacji. Tarczniki i miseczniki zazwyczaj występują w grupach, zwłaszcza na młodych pędach i spodnich stronach liści.

Jakie miseczniki występują w Polsce?

W Polskim środowisku klimatycznym występują różne gatunki miseczników, które przystosowały się do lokalnego klimatu. Do najczęściej spotykanych należą:

  • Misecznik tujowiec (Parthenolecanium fletcheri): żeruje głownie na tujach.
  • Misecznik cisowiec (Parthenolecanium pomeranicum): szkodnik roślin iglastych, preferuje cis i inne iglaki.
  • Misecznik cytrusowiec (Coccus hesperidum): chociaż jest typowy dla regionów tropikalnych, może pojawiać się w szklarniach hodujących egzotyczne rośliny.
  • Misecznik oliwkowiec (Saissetia oleae): żeruje na roślinach egzotycznych o twardych liściach, często na roślinach doniczkowych.
  • Misecznik śliwowy (Parthenolecanium corni): atakuje śliwy i inne drzewa owoców.

Jak zwalczyć miseczniki?

Aby zwalczyć szkodniki roślin ozdobnych, przy ich niewielkiej populacji sprawdzi się ręczne usuwanie, a później dokładne oczyszczenie roślin. Używanie roztworu wody z mydłem do spryskiwania roślin pomaga neutralizować miseczniki. Delikatne przecieranie zainfekowanych części rośliny alkoholem metylowym również jest pomocne. Warto zadbać o utrzymanie odpowiednich warunków środowiskowych, takich jak wilgotność i temperatura, co może zapobiegać pojawianiu się szkodników. Wykorzystanie naturalnych drapieżników, takich jak niektóre gatunki biedronek, także może pomóc w kontrolowaniu ich liczby.

Jeżeli nasze domowe metody nie działają na miseczniki i tarczniki, jesteśmy zmuszeni do zastosowania środków owadobójczych. Zastosowanie środków ochrony roślin odbywa się z użyciem opryskiwacza. Zabieg należy wykonać dokładnie, aby pokryć wszystkie części roślin cieczą użytkową.

Środki ochrony na miseczniki*

Środki chemiczne na miseczniki

W naszym sklepie internetowym znajdziesz profesjonalne środki do zwalczania misecznika, takie jak:

  • Apis 200 SE - może być stosowany w uprawie śliwy w dawce 0,125 - 0,2 l/ha dwa razy w sezonie wegetacyjnym. Oprysk należy zastosować od fazy końca kwitnienia do dojrzałości konsumpcyjnej owoców (BBCH 69 – 89). Środek zwalcza też larwy i chrząszcze stonki ziemniaczanej, mszyce, wciornastki, zwójki, chowacze i wiele innych. Ma też szeroką rejestrację w uprawach.
  • Leptosar 200 SL - zwalcza misecznika śliwowego w dawce 0,125 l/ha. Zaleca się zastosować  środek w momencie pojawienia się pierwszych kolonii szkodników lub objawów ich żerowania w fazie (BBCH 55-59) w uprawie śliwy. Leptosar zwalcza też pryszczarki, chowacze, owocnice, mszyce, wciornastki, słodyszka rzepakowego i inne w wielu uprawach.
  • Mospilan 20 SP - skutecznie zwalcza misecznika śliwowego w dawce 0,2 kg/ha. W uprawie śliwy zaleca się go stosować na początku żerowania szkodników od fazy zielonego pąka do fazy białego pąka śliwy (BBCH 54-59). Środek ma bardzo szeroką rejestrację w uprawach i zwalcza wiele szkodników, w tym: słodyszka rzepakowego, kwieciaki, krzywiki, przezierniki i pryszczarki.
  • Los Ovados 200 SE - zwalcza miseczniki atakujęce śliwę w dawce 0,2 l/ha od fazy końca kwitnienia do dojrzałości konsumpcyjnej owoców, a więc w faie BBCH 69– 89. Zwalcza też m.in. stonkę ziemniaczaną, owocówki, zwójki i inne szkodniki.

Środki te zawierają acetamipryd o działaniu kontaktowym i żołądkowym na szkodniki. Jest neurotoksyną działającą na ich centralny układ nerwowy. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie.

Środki ekologiczne na miseczniki

Poniżej przedstawiamy profesjonalne ekologiczne środki do zwalczania misecznika:

  • Treol 770 EColejem parafinowym - nie zawiera chemicznych środków ochrony i zakwalifikowany jest do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Na szkodniki działa kontaktowo, w sposób mechaniczny, tworząc szczelny film, który blokuje procesy oddychania szkodników. Zwalcza miseczniki w uprawach śliwy, cisu, agrestu, aronii, borówki wysokiej, porzeczki białej, czarnej i czerwonej, winorośli oraz leszczyny.
  • Spruzit EC zawierający pyretryny i olej rzepakowy - również posiada naturalny skład i działa na szkodniki kontaktowo. Powoduje ich paraliż oraz tworzy film, który powoduje blokadę procesów oddychania. Zwalcza miseczniki w roślinach ozdobnych uprawianych pod osłonami.

Ważne! Wybierając środki ochrony roślin, przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Środków specjalistycznych mogą używać osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających  środki ochrony roślin. Wymagane jest też szkolenie chemizacyjne.

Zwalczanie miseczników w ogrodzie - środki nieprofesjonalne

Na wpolu.pl znajdziesz też środki dla hobbystów, w tym:

  • Karate Spray Sumin - środek owadobójczy Karate Spray ma formę mikroemulsji gotowej do użycia. Substancja czynna lambda-cyhalotryna działa na szkodniki kontaktowo i żołądkowo.
  • Treol 770 EC Agropak - jest to środek ekologiczny na bazie oleju parafinowego. Działa kontaktowo. Tworzy na ciele szkodnika szczelny film, co blokuje procesy oddychania.
  • Sanium System Protect Garden - zawiera flupyradifuron o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Ma formę koncentratu do sporządzania roztworu wodnego przeznaczonego na oprysk.
  • Mospilan 20 SP Target i Sumin - zawiera acetamipryd o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Nie tylko zwalczy miseczniki, ale też pozwoli na ograniczenie liczebności wciornastków i wielu innych szodników.
  • Karate Gold Sumin - środek w formie mikroemulsji zawierającej lambda-cyhalotrynę o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Jest gotowy do użycia.

Miseczniki - zapobieganie

Aby zapobiec pojawieniu się miseczników na przydomowych roślinach doniczkowych oraz drzewach i krzewach, ważne jest regularne sprawdzanie roślin pod kątem oznak szkodników. Miseczniki znajdziesz zarówno na dolnej, jak i górnej stronie liści oraz młodych pędach roślin. Należy utrzymywać odpowiednią wilgotność wokół roślin, unikając przesuszenia, które sprzyja rozwojowi tych owadów. Ważna jest także higiena - należy utrzymywać czystość wokół roślin i unikać gromadzenia resztek organicznych. Nowo zakupione rośliny powinny być izolowane przez kilka dni, aby upewnić się, że nie przyniosą ze sobą szkodników. Można również używać naturalnych środków odstraszających, takich jak olejki eteryczne, które pomagają odstraszać niektóre szkodniki. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń zawartych w etykiecie i informacjach dotyczących produktu, a także wymaganych kwalifikacji dla osób nabywających preparatów ochrony roślin.

Kto może nabywać środki ochrony roślin?

W przypadku produktów będących środkami ochrony roślin w rozumieniu ustawy o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r. (Dz. U. 2018 poz. 1310 ze zm.) oraz rozporządzenia nr 1107/2009 (Dz. U. 2011 nr 284 poz. 1673 ze zm.), złożyć zamówienie oraz być umową sprzedaży mogą jedynie Klienci będący osobami fizycznymi posiadającymi pełną zdolność do czynności prawnych oraz posiadającymi kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w art. 28 ustawy o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r. (Dz. U. 2018 poz. 1310 ze zm.).

 

* Środki ochrony roślin zarejestrowane w roku 2023.