Polecany produkt
Polecany produkt

SZARA PLEŚŃ - OBJAWY, ZWALCZANIE, OPRYSKI

Szara pleśń to choroba grzybowa roślin, która bardzo szybko przenosi się z okazów zakażonych na zdrowe i potrafi zniszczyć uprawy albo oszpecić ogród. Dlatego to bardzo ważne, żeby jak najszybciej rozpoznać objawy patogenu i zacząć go zwalczać. W tym artykule wyjaśniamy, jak to zrobić.

  1. Czym jest szara pleśń?
  2. Symptomy szarej pleśni - jak rozpoznać na wczesnym etapie?
  3. Jakie rośliny atakuje szara pleśń?
  4. Opryski na szarą pleśń
  5. Profilaktyka - jak zapobiegać powstawaniu szarej pleśni?
  6. Szara pleśń truskawki - artykuł powiązany

Czym jest szara pleśń?

Czym jest szara pleśń?

Wśród chorób grzybowych atakujących owoce, warzywa i rośliny ozdobne to właśnie szara pleśń jest najpopularniejszą. Uszkodzenia powodują zarodniki grzyba Botrytis cinerea, które tworzą na powierzchni różnych organów roślinnych charakterystyczny, szary nalot.

Szara pleśń potrzebuje odpowiednich warunków do rozwoju, a zaliczamy do nich:

  • temperaturę powietrza o wartościach 18-25°C, choć infekcje zdarzają się nawet przy 15°C,
  • wilgotność powietrza ok. 90%,
  • mała przewiewność z powodu zbyt ciasnego posadzenia roślin,
  • za mała ilość światła.

Rozwojowi szarej pleśni sprzyjają też długie okresy zimnej i mokrej pogody oraz uszkodzenia tkanek przez przymrozki, mrozy i szkodniki, które powodują osłabienie roślin. Zarodniki grzyba najczęściej rozwijają się w pozostałościach roślinnych takich jak opadłe liście czy martwe części roślin oraz w tunelach foliowych i szklarniach, gdzie zimują. Nieuważny ogrodnik może też przenieść zarodniki grzyba na sprzętach ogrodniczych.

Symptomy szarej pleśniJakie rośliny atakuje szara pleśń?

Zdjęcia: www.sumiagro.pl

Symptomy szarej pleśni - jak rozpoznać na wczesnym etapie?

Jakie są objawy szarej pleśni? Na wczesnym etapie choroby na organach dotkniętych szarą pleśnią pojawiają się najpierw jasne, chlorotyczne, a potem brunatne plamy, a następnie puszysta, szarobrązowa grzybnia z zarodnikami konidialnymi. Po dotknięciu nalot zaczyna pylić, co jest charakterystyczną cechą tej choroby. Pąki, kwiaty, liście, pędy i gałęzie powoli stają się szarobrunatne i zamierają, a owoce - gniją. Zwalczanie szarej pleśni niestety bywa trudne, ponieważ najłatwiej ją rozpoznać dopiero wtedy, gdy jest w zaawansowanym stadium.

Popularne środki na szarą pleśń - wpolu.pl

-4%
-20,00zł
499,50zł
519,50zł
-3%
-4,50zł
158,50zł
163,00zł
617,20zł
386,50zł

Jakie rośliny atakuje szara pleśń?

Grzybica spowodowana przez Botrytis cinerea atakuje rośliny na każdym etapie rozwoju (nawet już wiosną, choć objawy szarej pleśni najczęściej widać dopiero latem). Widać ją na wszystkich organach roślinnych - pąkach, kwiatach, pędach, liściach, a nawet szyjkach korzeniowych. Szara pleśń szerzy się na taki wielu gatunkach, że trudno wymienić je wszystkie. Najczęściej chorują:

  • rośliny ozdobne (róże, cyklameny, goździki, dalie),
  • rośliny z rodzaju wrzosowatych (azalie, borówki, różaneczniki),
  • iglaki (cisy, tuje, jałowce),
  • kwiaty cebulowe (tulipany),
  • trawy,
  • rośliny owocowe (truskawki, maliny, śliwy, jabłonie, winorośle, porzeczki),
  • warzywa (pomidory, sałata, papryka, fasola).

Ponieważ szara pleśń lubi wysoką wilgotność i temperaturę (co jest charakterystyczne dla chorób grzybowych), na infekcje narażone są rośliny uprawiane w tunelach foliowych i szklarniach.

Środki na szarą pleśń do użytku nieprofesjonalnego

-6%
-0,50zł
8,50zł
9,00zł
30,50zł
-9%
-3,50zł
36,00zł
39,50zł
10,50zł

Opryski na szarą pleśń

Zwalczanie szarej pleśni należy rozpocząć, gdy tylko zauważysz objawy choroby. Na początku najlepiej zastosować preparaty naturalne lub biologiczne (Polyversum WP, Julietta). Jeśli to nie pomoże, trzeba sięgnąć po fungicydy, np. Signum 33 WG, Switch 62,5 WGBotrefinCyprosPyrus 400 SCLuna Sensation 500 SC.

Środki na szarą pleśń

Szara pleśń na łodyce pomidora

Zdjęcie: www.sumiagro.pl

Profilaktyka - jak zapobiegać powstawaniu szarej pleśni?

Oczywiście zamiast zwalczania szarej pleśni najlepiej nie dopuszczać do rozwoju tej choroby. Można to zrobić już na etapie wysadzania - zadbaj o to, aby zapewnić roślinom odpowiednio dużą rozstawę i sporą ilość światła. Podczas podlewania kieruj strumień wody na ziemię, a nie na naziemne części roślin. Profilaktyka szarej pleśni obejmuje również płodozmian.

Rośliny dotknięte szarą pleśnią mogą cierpieć zarówno na niedobór, jak i nadmiar składników pokarmowych, dlatego pamiętaj o odpowiednim nawożeniu swoich upraw (niebezpieczne jest zwłaszcza przenawożenie azotem, ponieważ powoduje zbyt intensywny wzrost części zielonych i nadmierne zagęszczenie na grządkach).

Wszystkie organy roślinne, które zaatakowała szara pleśń, należy jak najszybciej usunąć i zutylizować (najlepiej spalić). Poza tym należy ostrożnie zbierać owoce - tak, aby uniknąć uszkodzenia skórki (ta choroba dotyka również przechowywane plony).

Ekologiczne środki na szarą pleśń dostępne na wpolu.pl

-1%
-0,80zł
111,20zł
112,00zł
-5%
-3,00zł
71,00zł
74,00zł
69,50zł
389,00zł

Sprawdź artykuł powiązany:

Jak zapobiegać powstawaniu szarej pleśni?

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2023-10-19
Aktualizacja: 2025-02-19
Niewielkie, ciemne chrząszcze, które uwielbiają rośliny o mięsistych liściach - to właśnie opuchlaki. Mimo że dorosłe osobniki potrafią narobić niezłych szkód w...
Zobacz również:
Pięknie bujne plony to efekt nie tylko regularności i cierpliwości ogrodnika lub rolnika, ale także – szybkiej i właściwej reakcji na pojawiające się, ewentualn...
Turkuć podjadek (łac. Gryllotalpa gryllotalpa) to jeden z największych owadów w Polsce należący do rzędu prostoskrzydłych (Orthoptera), jak świerszcze czy pasik...
Początek sezonu niestety nie oszczędza plantatorów truskawek. Po pierwszych odkryciach na wielu plantacjach widać pierwsze choroby i szkodniki, pogoda w ostatni...
Jak rozpoznać żerowanie roztoczy? Jakie szkody powodują? Jak zwalczyć szkodniki w uprawach polowych i pod osłonami?  Przedstawiamy zestawienie środków ochron...