0,00zł
DO RABATU NA WYSYŁKĘ: 1000złŚRODKI SYSTEMICZNE – CZYM SĄ I JAK DZIAŁAJĄ?
Z jednej strony systemiczne, chemiczne środki ochrony roślin to jedne z najskuteczniejszych pestycydów, które chronią przed szkodnikami niezależnie od warunków pogodowych. Jednak z drugiej strony ich specyficzny mechanizm działania sprawia, że z ich stosowaniem wiąże się kilka niebezpieczeństw. Co musisz wiedzieć o działaniu systemicznym? Jak wpływają one na stan tkanek roślinnych?
- Czym są środki systemiczne?
- Popularne środki systemiczne w ofercie wpolu.pl
- Jak działają środki systemiczne?
- Jakie substancje czynne mają działanie systemiczne?
- Jakie ryzyko wiąże się ze stosowaniem środków systemicznych?
- Kiedy stosować środki systemiczne?
- Środki systemiczne to nie tylko pestycydy
- Powiązane artykuły dotyczące środków systemicznych
Czym są środki systemiczne?
Preparaty systemiczne, inaczej układowe, zostają pobrane przez korzenie lub liście rośliny, a następnie wraz z jej sokami ulegają rozprowadzeniu po całym organizmie. Dzięki temu docierają do najbardziej odległych miejsc takich jak młode liście czy pędy. Transport może zachodzić dwiema drogami:
- przez ksylem – woda i rozpuszczone w niej śor przemieszczają się zgodnie z kierunkiem prądu transpiracyjnego (od korzeni do liści),
- przez floem – transport może następować zarówno od korzeni do liści, jak i odwrotnie.
Popularne środki systemiczne w ofercie wpolu.pl
Jak działają środki systemiczne?
Systemiczne środki ochrony roślin skuteczniej zwalczają szkodniki, które spędzają część życia w ukryciu oraz takich, które dają dwa lub więcej pokoleń w ciągu roku. Sam mechanizm działania tych preparatów może być kontaktowy, żołądkowy albo łączyć obydwa sposoby lub działać w fazie gazowej. Te pestycydy okazują się skuteczne w walce z ssącymi i gryzącymi szkodnikami oraz docierają do komórek grzybowych gnieżdżących się w różnych częściach roślin.
Poza tym środki układowe są mnie wrażliwe na czynniki zewnętrzne (np. zmywanie z powierzchni roślin), a także działają dłużej. Niektóre oprócz działania układowego wykazują na szkodniki działanie kontaktowe lub wgłębne, co również zwiększa ich skuteczność.
Jakie substancje czynne mają działanie systemiczne?
Przedstawiamy popularne substancje czynne o systemicznym (układowym) sposobie działania:
- metrybuzyna,
- glifosat,
- tebukonazol,
- fluroksypyr,
- boskalid,
- flonikamid,
- MCPA,
- azoksystrobina,
- chizalofop-P-etylowy.
Jakie ryzyko wiąże się ze stosowaniem środków systemicznych?
Niestety, ten sam mechanizm działania, który zapewnia systemicznym śor dużą efektywność, stanowi pewnie zagrożenie. Substancje aktywne znajdują się w całym organizmie roślinnym, a to stwarza niebezpieczeństwo dla ludzi. Dlatego jeśli stosujesz systemiczne środki do ochrony warzyw, owoców lub zbóż, musisz przestrzegać terminów karencji przewidzianych dla danych preparatów. W przeciwnym razie trujące związki wraz z pożywieniem dostaną się do Twojego organizmu – problemy jelitowe i zdrowotne murowane!
Istnieje też ryzyko, że nawet po okresie karencji w roślinach zostaną resztki toksyn. Nie spowodują tak gwałtownej reakcji (np. zatrucia, biegunki czy wymiotów), ale z powodu ich zdolności do kumulowania się z czasem mogą osłabić organizm.
Kiedy stosować środki systemiczne?
Środki systemiczne (układowe) często są toksyczne dla pszczół i organizmów wodnych. Z tego powodu nie należy stosować układowych śor:
- w okresie kwitnienia,
- w pobliżu zbiorników wodnych.
Aby ograniczyć ryzyko związane z korzystaniem z preparatów systemicznych, najlepiej sięgać po preparaty o najniższej klasie toksyczności. Ponadto przed zastosowaniem środka na całej uprawie warto zrobić próbę na kilku okazach i sprawdzić, czy nie spowoduje to szkód wśród hodowanych przez nas roślin.
Środki systemiczne to nie tylko pestycydy
Środki systemiczne to zazwyczaj pestycydy (np. insektycydy lub fungicydy). Od kilku lat w uprawach w Polsce i w Europie funkcjonują preparaty rozpuszczalnej w wodzie miedzi. To ważne uzupełnienie stosowania syntetycznych środków ochrony roślin. Najczęściej preparaty zawierają wodorotlenek, tlenek lub tlenochlorek miedzi, na rynku pojawiła się nowoczesna, układowa forma miedzi – miedź organiczna, czyli glukonian miedzi. Miedź systemiczna z powodzeniem jest wykorzystywana do profilaktyki chorób grzybowych i bakteryjnych, a do tego można ją stosować w dawkach 10-krotnie mniejszych niż formy tradycyjne!
Ze względu na regulacje prawne producenci preparatów z miedzią systemiczną nie mogą oficjalnie deklarować jej skuteczności w zwalczaniu patogenów, dlatego nie może być ona traktowana (jeszcze) jako środek ochrony roślin, ale np. nawóz dolistny albo stymulator. Jednak miedź chelatowa stanowi cenne uzupełnienie programów ochrony – można ją stosować sekwencyjnie lub w mieszaninach zbiornikowych z pestycydami. Mało tego, niektóre produkty mają już certyfikat umożliwiający stosowanie w rolnictwie ekologicznym!
Sprawdź powiązane artykuły dotyczące środków systemicznych:
- JAK DZIAŁA ROUNDUP? ŚRODEK DO ZWALCZANIA CHWASTÓW
- GLIFOSAT - CZYM JEST I JAK DZIAŁA?
- ZAPRAWA ZBOŻOWA DLA OCHRONY ZBÓŻ PRZED CHOROBAMI GRZYBOWYMI JUŻ PRZED SIEWEM
Źródła:
- https://bibliotekanauki.pl/articles/1019638.pdf. [dostęp online: 21.07.2023].
- https://agroprofil.pl/wiadomosci/uprawa/miedz-systemiczna-nowe-mozliwosci-w-ochronie-upraw/. [dostęp online: 21.07.2023].
- https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/dzialanie-preparatow-ukladowych-wglebnych-powierzchniowych,93794.html. [dostęp online: 21.07.2023].
UWAGA!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.
Aktualizacja: 2025-01-27