PYRETROIDY – CZYM SĄ, JAK DZIAŁAJĄ?

Pyretroidy to preparaty z grupy insektycydów, które zwalczają różne gatunki owadów i roztoczy. Znajdują zastosowanie w uprawach rolniczych i sadowniczych, a także roślin ozdobnych, ponieważ działają wybiórczo, szybko i we względnie małych dawkach. Jednak z powodu ich szkodliwości dla owadów pożytecznych (takich jak pszczoły miodne, biedronki czy złotooki), należy korzystać z nich rozsądnie.

 1. Co to są pyretroidy?
 2. Mechanizm działania pyretroidów
 3. Przykładowe środki zawierające pyretroidy w ofercie sklepu wpolu.pl
 4. Zastosowanie pyretroidów
 5. Jak wypada porównanie pyretroidów i innych insektycydów?
 6. Pyretroidy a środowisko
 7. Pyretroidy – podsumowanie
 8. Artykuły powiązane

Co to są pyretroidy? Zastosowanie pyretroidów na insekty

Skrzypionka

Co to są pyretroidy?

Pyretroidy to naturalne i syntetyczne pochodne pyretryny. Pyretryna jako substancja aktywna pozyskiwana ze złocieni występuje w naturalnych środkach ochrony roślin, jednak rozpada się pod wpływem światła. Syntetyczne pyretroidy są odporne na promieniowanie słoneczne. Środki ochrony roślin tego rodzaju zawierają np. deltametrynę, cypermetrynę, gamma-cyhalotrynę, lambda-cyhalotryna czy tau-flawulinat.

Związki należące do grupy pyretroidów dzieli się na dwa typy (I i II) różniące się budową chemiczną oraz wywoływanymi zespołami zatrucia i objawami u owadów. Pyretroidy typu II mają w budowie grupę α-cyjano-3-fenoksybenzylu, zaś typu I - nie. Nie jest to jednak podział doskonały, zwłaszcza biorąc pod uwagę symptomy zatrucia.

Mechanizm działania pyretroidów

Pyretroidy należą do neurotoksyn i zaburzają aktywność kanałów sodowych oraz chlorkowych. Na owady działają w sposób kontaktowy i żołądkowy, powodując paraliż, pobudzenie lub otwarcie przetchlinek. Skutkuje to śmiercią owada w wyniku wyczerpania lub przesuszenia. Nie są toksyczne dla ludzi ani zwierząt wyższych (oprócz niebezpiecznej dla kotów cypermetryny), jednak dla małych bezkręgowców wodnych i pożytecznych owadów już tak.

Przykładowe środki zawierające pyretroidy w ofercie sklepu wpolu.pl

159,50zł
930,40zł
205,50zł
294,00zł
-6%
-3,00zł
52,60zł
55,60zł

Zastosowanie pyretroidów

Ponieważ pochodne pyretryny nie mają specyficznego mechanizmu działania, znajdują zastosowanie do usuwania różnych szkodników. Pyretroidy zwalczają szkodliwe owady w uprawach rolniczych i warzywniczych, a także w sadach i uprawach roślin ozdobnych. Ogólnie rzecz biorąc, należą do dość popularnych środków ochrony roślin. Można wykorzystać je przeciwko mszycy, stonce ziemniaczanej, pchełki rzepakowej, słodyszkowi rzepakowemu, śmietce kapuścianej, chowaczowi brukwiaczkowi i podobnikowi, ryszczarkowi kapustnikiowi i owocówce jabłkóweczce.

Preparaty, w których jako substancja aktywna występują związki z grupy pyretroidów, można podzielić ze względu na formulację na:

 • emulsje do sporządzania roztworu (EC),
 • koncentraty w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC),
 • granulaty do sporządzania emulsji wodnej (EG),
 • zawiesiny mikrokapsułek do rozcieńczania wodą (CS).

Warto pamiętać, że pyretroidy należy stosować w temperaturze 15-20°C oraz przy bezwietrznej pogodzie.

Jak wypada porównanie pyretroidów i innych insektycydów?

Pyretroidy działają bardzo szybko. Już w ciągu 1-3 godzin po wykonaniu zabiegu aż połowa dorosłych owadów ulega paraliżowi. Z kolei zamieranie larw można zaobserwować po 24 godzinach. W preparatach złożonych z inekstycydami fosforoorganicznymi szybkość ich działania zmniejsza się.

Poza tym pyretroidy są skuteczne w małych dawkach (nawet 100-200 razy mniejszych niż inne insektycydy). Dla porównania: Dawka deltametryny wynosząca 5 g działa równie skutecznie co 500-1000 g związków fosforoorganicznych!

Pyretroidy a środowisko

Obecnie stosowane pyretroidy są bezpieczne dla ludzi. Mimo szerokiego zastosowania na całym świecie do 2017 r. odnotowano mniej niż 10 przypadków śmiertelnych spowodowanych przez ich spożycie albo ekspozycję zawodową.

Niestety, te środki ochrony roślin są toksyczne dla organizmów wodnych, np. drobnych bezkręgowców słodkowodnych. Mimo że w pewnych ilościach nie szkodzą rybom, mogą powodować zaburzenia w łańcuchu pokarmowym. Pyretroidy zabijają również owady pożyteczne, m.in. biedronki, dobroczynki, złotooki i pszczoły miodne.

Pyretroidy – podsumowanie

Podsumowując, pyretroidy to insektycydy znajdujące szerokie zastosowanie. Zwalczają wiele szkodników zbóż, warzyw, owoców i roślin ozdobnych, jednak mogą też negatywnie wpływać na organizmy pożyteczne. Podczas ich aplikacji zawsze należy używać środków ochrony osobistej, przede wszystkim rękawic ochronnych.

Sprawdź artykuły powiązane:

Czym są pyretroidy? Sprawdź środki zawierające pyretroidy w ofercie sklepu wPolu.pl

Mszyce

 

 

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2024-02-20
Glifosat będący kluczowym składnikiem aktywnym w wielu herbicydach stosowanych w ochronie roślin od lat wywołuje żywe dyskusje dotyczące jego wpływu na środowis...
Zobacz również:
Werticilioza to choroba grzybowa atakująca rośliny, wywołana przez grzyby z rodzaju Verticillium. Dotyka ona zarówno rośliny ozdobne, jak i użytkowe, powodując ...
Drutowce to najczęściej spotykani niszczyciele warzyw korzeniowych. Pasożytują na ziemniakach, burakach, marchwi, pietruszce, cebuli, porach, roślinach z grupy ...
Mączlik szklarniowy, szkodnik roślin uprawianych przede wszystkim w szklarniach i pod osłonami z rzędu pluskwiaków, to bardzo mały, uskrzydlony owad. Ze względu...
Niewielkie, ciemne chrząszcze, które uwielbiają rośliny o mięsistych liściach - to właśnie opuchlaki. Mimo że dorosłe osobniki potrafią narobić niezłych szkód w...