SCORPION 325 SC – CO TO JEST I JAK DZIAŁA?

Scorpion 325 SC to nowoczesny środek grzybobójczy (fungicyd) stosowany w ochronie roślin uprawnych przed chorobami. Preparat ten został opracowany w celu zwalczania szerokiego spektrum patogenów grzybowych, które mogą powodować znaczne straty w plonach. Dzięki zaawansowanej formule jest skuteczny zarówno w profilaktyce, jak i w zwalczaniu istniejących infekcji. W jaki sposób działa ten środek, jaka jest zalecana dawka dla jednorazowego i kiedy warto po niego sięgnąć?

  1. Mechanizm działania
  2. Kiedy stosuje się Scorpion 325 SC?
  3. Na jakie choroby i patogeny glebowe stosuje się Scorpion 325 SC?
  4. Jaka jest dawka dla jednorazowego stosowania?
  5. Okres karencji Scorpion 325 SC

Mechanizm działania

Scorpion 325 SC zawiera substancje czynne, które zakłócają proces biosyntezy steroli w komórkach grzybów. Sterole są niezbędne do budowy błon komórkowych grzybów, a ich brak prowadzi do zaburzeń strukturalnych i funkcjonalnych komórki, co ostatecznie prowadzi do śmierci patogenu.

Zastosowane substancje czynne:

  • azoksystrobina (związek z grupy strobiluryn) – np. 200 g/l (18,1%),

  • difenokonazol (związek z grupy triazoli) – np. 125 g/l (11,3%).

Substancje aktywne wnikają i działają na poziomie systemowym. Są więc szybko absorbowane przez liście, skąd przemieszczają się do innych części rośliny. Produkt ten ogranicza rozwój grzybni, hamuje kiełkowanie zarodników oraz ich dalsze rozprzestrzenianie się, co umożliwia powstrzymanie infekcji w jej początkowym etapie i chroni roślinę przed dalszym postępem choroby.

Scorpion 325 SC w sklepie internetowym wPolu.pl

-1%
-1,00zł
107,50zł
108,50zł
12,50zł
31,29zł

Kiedy stosuje się Scorpion 325 SC?

Scorpion 325 SC stosuje się w różnych fazach wzrostu roślin w zależności od specyfiki uprawy oraz rodzaju zagrożenia patogenami grzybowymi. Najczęściej aplikacja preparatu jest zalecana w momencie, gdy warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych — tj. gdy panuje wysoka wilgotność i umiarkowane temperatury.

Może być stosowany nawet po pojawieniu się pierwszych symptomów chorobowych. Charakteryzuje się także działaniem interwencyjnym – efektywnym do 2 dni od zauważenia infekcji, co znacząco podnosi jego efektywność w walce z różnorodnymi chorobami.

  • W przypadku zbóż środek ten może być stosowany od fazy krzewienia do fazy kłoszenia się. Tak, aby zapewnić ochronę przed mączniakiem prawdziwym, rdzą czy septoriozą liści.
  • W uprawie kukurydzy Scorpion 325 SC aplikuje się zazwyczaj od fazy 4-6 liści, do początku kwitnienia. Docelowo ma on zabezpieczyć rośliny przed chorobami liści i łodyg.
  • W przypadku rzepaku preparat stosuje się od fazy zielonego pąka do końca kwitnienia, aby chronić rośliny przed np. zgnilizną twardzikową.

Na jakie choroby i patogeny glebowe stosuje się Scorpion 325 SC?

Scorpion 325 SC jest skutecznym i uniwersalnym środkiem, który można stosować w różnych uprawach. Najczęściej rekomenduje się, aby stosować go, gdy wystąpi np.:

  • rdza jałowca i inne rdze,
  • osutka sosny,
  • plamistość liści i igieł (w tym brunatna plamistość liści, biała plamistość liści truskawki i czarna plamistość róży),
  • mączniak prawdziwy (np. mączniak prawdziwy buraka lub mączniak prawdziwy grochu, mączniak prawdziwy dyniowatych i mączniak prawdziwy baldaszkowatych),
  • zamieranie pędów roślin iglastych.

Inne produkty z substancją czynną azoksystrobina w sklepie wPolu.pl

39,00zł
Brak w magazynie
-12%
-2,90zł
22,10zł
25,00zł
150,30zł
62,90zł

Jaka jest dawka dla jednorazowego stosowania?

Dawka Scorpion 325 SC dla jednorazowego stosowania zależy od rodzaju uprawy oraz specyficznych warunków występujących na polu.

Zwykle zalecana dawka wynosi od 0,5 do 1 litra preparatu na hektar. W przypadku zbóż typowa dawka wynosi około 0,75 litra na hektar, natomiast w uprawie rzepaku zazwyczaj stosuje się od 0,6 do 0,8 litra na hektar. Dla kukurydzy dawka wynosi od 0,7 do 1 litra na hektar.

Preparat należy rozcieńczyć wodą w odpowiednich proporcjach, zgodnie z zaleceniami producenta, i po wcześniejszym, dokładnym wymieszaniu. Ważne jest, aby podczas stosowania Scorpion 325 SC przestrzegać zaleceń dotyczących zarówno dawki, jak i warunków aplikacji, aby zapewnić optymalną skuteczność i bezpieczeństwo dla roślin oraz środowiska.

Maksymalna zalecana dawka dla jednorazowego stosowania: 1,0 l/ha.

Inne produkty z substancją czynną difenokonazol w sklepie wPolu.pl

56,90zł
80,70zł
Brak w magazynie
28,60zł
150,30zł

Okres karencji Scorpion 325 SC

Uprawa pod osłonami i w szklarni — przykłady:

  • ogórek, cukinia, kabaczek, patison, truskawka, poziomka, melon, kawon (syn. arbuz), dynia olbrzymia jadalna, papryka, pomidor i oberżyna (syn. bakłażan) – 3 dni,
  • seler naciowy i grupa sałat (np. kapusta głowiasta) – 14 dni,
  • cykoria sałatowa – 21 dni,
  • malina, jeżyna – 7 dni

Uprawa w polu — przykłady:

  • truskawka, poziomka – 3 dni,
  • ogórek, cukinia, kabaczek, patison, melon, kawon (syn. arbuz), dynia olbrzymia jadalna, papryka – 3 dni,
  • cebula uprawiana na szczypior, cebula siedmiolatka, szczypiorek, fasola, karczoch, groch zielony cukrowy, maliny, jeżyny – 7 dni,
  • cebula, czosnek, szalotka – 14 dni,
  • brokuł zwyczajny, kalafior, marchew, pasternak, pietruszka (uprawiana na korzeń), burak ćwikłowy, chrzan pospolity, rzodkiewka – 14 dni.

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2024-05-28
Aktualizacja: 2024-06-11
Współczesne rolnictwo stoi przed wieloma wyzwaniami, które wymagają od rolników i ogrodników ciągłej adaptacji i poszukiwania nowoczesnych rozwiązań w zakresie ...
Zobacz również:
Mszyce, przędziorka sosnowca lub misecznik śliwowy to wróg wielu upraw. Nic więc dziwnego, że gdy ci nieprzyjaciele pojawią się na roli, konieczne jest szybkie ...
Zaprawa nasienna to preparat grzybobójczy zabezpieczający nasiona zbóż już przed siewem, a zaprawianie zbóż jest jednym z podstawowych zabiegów agrotechnicznych...
Captan to powszechnie stosowany fungicyd kontaktowy, który znajduje zastosowanie w ochronie roślin rolniczych i ogrodniczych. Związek ten znany ze swojej skutec...
W walce z niechcianymi roślinami w ogrodzie i na polu uprawnym niezwykle ważne jest wybieranie produktów skutecznych i precyzyjnych. Taką rolę pełni Chwastox Co...