0,00zł
DO RABATU NA WYSYŁKĘ: 1000złLarwy stonki to młode, niedojrzałe stadia rozwojowe stonki. Żerują one na liściach i innych miękkich tkankach roślin. Larwy stonki ziemniaczanej (Leptinotarsa decemlineata) mają wyraźne segmenty odwłoka, małe czarne nogi i czarną głowę. Ich odwłok jest mocno wypukły, barwy od żółtej do czerwonej z czarnymi plamami po bokach. Jak zapobiegać pojawianiu się stonki w naszych uprawach? Czy istnieje skuteczna ochrona przed stonką ziemniaczaną?
Charakterystyka larw stonki obejmuje kilka kluczowych aspektów, które różnią się w zależności od gatunku:
Stosowanie środków owadobójczych z różnych grup chemicznych jest jednym z najbardziej bezpośrednich sposobów na zwalczanie larw i chrząszczy stonki. Najlepsze środki działające wgłębnie to: Carnadine 200 SL i Coragen 200 SC. Wiele sklepów internetowych zaopatrzonych jest w odpowiedni oprysk na stonkę. Masowy wylęg larw do momentu pojawienia się larwy stadium L3 przypada głównie na czerwiec. Zbyt wczesny oprysk na pierwsze pojawiające się larwy jest mało skuteczny, ponieważ pod liśćmi znajduje się jeszcze wiele złóż jaj i może okazać się, że jeden zabieg ich nie zwalczy. Zabieg zwalczania larw należy również powtarzać w razie przedłużającego się wylęgu larw, gdy na roślinach wciąż obecne są jaja. Ważne jest, aby stosować środki na stonkę zgodnie z zaleceniami producenta i lokalnymi przepisami dotyczącymi ochrony roślin. Poleca się stosowanie insektycydów osobom pełnoletnim oraz posiadającym kwalifikacje wymagane do stosowania profesjonalnych środków ochrony roślin.
W walce ze stonką pomocne jest wprowadzenie naturalnych wrogów stonki, takich jak drapieżne owady, ptaki czy pożyteczne pasożyty. Naturalny wróg stonki ziemniaczanej to m.in. biedronka, lacewing, syfry. Monitorowanie rośliny i zastosowanie w odpowiednim momencie pułapek może być skuteczne w małych ogrodach.
Bardzo polecane i przyjazne dla naszego środowiska są preparaty biologiczne. Niektóre naturalne preparaty, takie jak wyciąg z wrotyczu, mogą działać odstraszająco na stonkę ziemniaczaną. Przy niewielkich uprawach zmniejszenie szkodliwości żerowania larw stonki można uzyskać przez opryskiwanie roślin fermentującą gnojówką z pokrzyw. Kolejnym sposobem na pozbycie się stonki ziemniaczanej i jej larw z warzywnej grządki są wysuszone fusy z kawy. Fusami z kawy posypuje się – najlepiej wczesnym rankiem – liście ziemniaków albo innych roślin z tej rodziny. Ponieważ stonka nie lubi kawy, pozostawi tak potraktowane rośliny w spokoju. Zabieg trzeba powtarzać co cztery tygodnie. Szkodniki będą się trzymać z daleka od ziemniaków, jeśli w sąsiednim rzędzie będzie posiany len. Stonka nie znosi takiego towarzystwa i wyniesie się w korzystniejsze dla niej miejsce. Larwy stonki ziemniaczanej można też posypywać mączką mineralną, co ogranicza aktywność młodych owadów. Preparat wzmacnia w naturalny sposób odporność roślin, przez co szkodniki rzadziej je opanowują.
Najlepsze wyniki osiąga się, stosując kombinację różnych metod zwalczania. Ważne jest również regularne monitorowanie upraw, aby szybko reagować na pojawienie się szkodnika.
Skuteczna ochrona przed (larwami ) stonką ziemniaczaną może być przeprowadzane za pomocą metod chemicznych tj.:
Przedstawiamy najpopularniejsze preparaty do zwalczania larw stonki o działaniu kontaktowym i żołądkowym na szkodniki z różnych grup chemicznych występujące w naszym internetowym sklepie ogrodniczym.
Środki o działaniu powierzchniowym na roślinę
Środki o działaniu powierzchniowym, wgłębnym i systemicznym na roślinę
Środki o działaniu powierzchniowym i wgłębnym na roślinę
Środki ekologiczne
Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego wymagają od osób nabywających środki ochrony roślin odpowiednich certyfikatów lub licencja potwierdzającej ich wiedzę na temat bezpiecznego stosowania, przechowywania i usuwania pestycydów. W Polsce jest to tzw. "świadectwo kwalifikacji" w zakresie stosowania środków ochrony roślin.
Zapobieganie pojawianiu się larw stonki jest kluczowym elementem zarządzania na plantacjach ziemniaka i może być znacznie bardziej efektywne niż zwalczanie już istniejących szkodników.
Oto kilka strategii, które mogą pomóc w zapobieganiu pojawianiu się tego szkodnika.
Stosowanie tych metod w połączeniu tworzy skuteczny program zarządzania szkodnikami, który minimalizuje ryzyko infestacji i ogranicza potrzebę stosowania chemicznych środków ochrony roślin.
* Środki ochrony roślin zarejestrowane w roku 2023.