Polecany produkt
Polecany produkt

CO TO SĄ FUNGICYDY? KIEDY JE STOSOWAĆ?

Grzyby to uciążliwe patogeny, które atakują rośliny uprawiane zarówno w środku, jak i na zewnątrz – w ogródkach, sadach, lasach i na polach uprawnych. Gdy zawiodą metody zapobiegawcze (np. odpowiednie sadzenie i podlewanie) albo domowe (np. napary z czosnku, wrotyczu, skrzypu), w celu ratowania roślin należy sięgnąć po fungicydy, które mają na celu poradzić sobie z obecnymi już chorobami grzybowymi oraz zachować ewentualne, inne procesy chorobowe. Czym one są? Kiedy je stosować?

Czym są fungicydy? Kiedy je stosować?

Czym są fungicydy?

Fungicydy - środki ochrony roślin (z grupy pestycydów), które służą do zwalczania chorób grzybowych. W tej grupie znajdziesz substancje organiczne i nieorganiczne, a także środki biochemiczne. W zależności od stężenia substancji czynnej mogą powstrzymać rozwój grzyba na pewien czas albo całkowicie go zatrzymać. Ważne, aby dobierać dawkę fungicydu w taki sposób, żeby nie zaszkodzić roślinom uprawnym (właśnie dlatego wiele z tych środków ma działanie fungistatyczne).

Popularne fungicydy w ofercie wpolu.pl

-4%
-30,60zł
764,40zł
795,00zł
-4%
-20,00zł
499,50zł
519,50zł
617,20zł

Fungicydy - podział

Choroby grzybowe roślin, gdy już się pojawią, są zazwyczaj trudne do zwalczania. Z tego powodu w ostatnich latach opracowano wiele rodzajów fungicydów, które mają za zadanie chronić rośliny na różnych etapach rozwoju i w oparciu o różne mechanizmu działania.

Ze względu na etap rozwoju choroby wyróżniamy preparaty grzybobójcze:

  • ochronne – stosuje się je zapobiegawczo, zanim zarodniki zaczną się rozwijać.
  • interwencyjne – w celu ochrony uprawy już zaatakowanej przez grzyba.

Podział fungicydów związany ze sposobem działania środka wygląda następująco:

  • kontaktowe/nalistne – fungicydy nie wnikają w organizm roślinny - zamiast tego utrzymują się na powierzchni roślin i zwalczają grzyby w miejscu kontaktu zarodników z substancją czynną. Niestety, taki fungicyd może zostać spłukany (np. w czasie deszczu lub sztucznego nawadniania), a nowo wyrośnięte części rośliny nie są chronione przed grzybem (oprysk grzybobójczy należy regularnie ponawiać, aby odpowiednio chronić rośliny uprawne),
  • systemowe – substancje czynne wnikają do rośliny z gleby poprzez korzenie albo z liści. Następnie zostają rozprowadzone po całym organizmie roślinnym wraz z wodą. Takie środki osiągają największą skuteczność w zwalczaniu procesów chorobowych u roślin i występują najczęściej w formie koncentratu.

Ekologiczne fungicydy w ofercie wpolu.pl

76,00zł
-1%
-0,80zł
111,20zł
112,00zł
-5%
-3,00zł
71,00zł
74,00zł
-5%
-20,00zł
430,00zł
450,00zł

Kiedy stosować fungicydy?

Zalecane środki grzybobójcze zależą od gatunku uprawianych roślin, rodzaju choroby grzybowej, a także etapu rozwoju uprawy. Z powodu szerokiej oferty fungicydów nie da się wymienić ich wszystkich, ale poniżej znajdziesz przykłady najczęściej stosowanych substancji czynnych.

Zboża (np. w ochronie pszenicy ozimej). W terminie T1 stosuje się fungicydy na choroby podsuszkowe (np. furazyjną zgorzel podstawy liści, łamliwość podstawy źdźbła). Może to być mieszanka prochlorazu z flutriafolem. Do zabiegów T2 wykorzystuje się środki grzybobójcze zawierające azoksystrobinę komplementarnie z tebukonazolem i flutriafolem, a do zebiegów T3 – prochloraz z tebukonazolem.

Rośliny zielne. Preparaty grzybobójcze zwalczające konkretne choroby grzybowe stosowane na plantacjach roślin zielnych to m.in. difenokonazol (na rdze i mączniaka prawdziwego) oraz cyprodynil z fludioksonilem (na choroby takie jak szara pleśń i zgnilizna twardzikowa oraz brunatna plamistość liści). Na niektóre gatunki zielne można też stosować np. 80% siarkę (uprawy lubczyku, rumianku) czy mieszaninę piraklostrobiny i boskalidu (mięta pieprzowa, bazylia, szałwia, tymianek, kolendra). brunatna plamistość liści

Rośliny domowe i doniczkowe. Fungicydy do stosowania na rośliny doniczkowe to np. chlorowodorek propamokarbu i tetrakonazol.

Drzewa i krzewy owocowe. Fungicydy do oprysku drzew i krzewów owocowych to związki z grupy antrachinonów, anilinopirymidyn (cyprodynil, który zwalcza takie choroby, jak parch jabłoni i parch gruszy), ftalimidów (kaptan zwalczający choroby takie jak szara pleśń,parch i gorzka zgnilizna), mieszanka fluopyramu z trifloksystrobiną (zwalczająca choroby takie jak rdza wejmutkowo-porzeczkowa, mączniak prawdziwy, zgnilizna twardzikowa) czy azoksytrobiny z difenokonazolem (zwalczające choroby takie jak mączniaki prawdziwe, alternarioza, antraknoza, czarna zgnilizna marchwi i zgnilizna twardzikowa), azoksytrobina (na choroby takie jak rdza brunatna pszenicy, septorioza, fuzarioza czy czerń krzyżowych), miedź (bakteryjna kanciasta plamistość liści, bakteryjna zgorzel, rdza czy też szara pleśń) oraz fenheksamid (na szarą pleśń czy zamieranie pędów maliny).

Jak działają fungicydy? O tym musisz pamiętać!

Jeśli zdecydujesz się na stosowanie fungicydów, musisz ściśle przestrzegać instrukcji umieszczonych na etykiecie danego środka ochrony roślin. Znajdziesz w niej informacje m.in. na temat okresu karencji, dawki i sposobu stosowania (oprysk, fertygacja) oraz możliwości mieszania różnych substancji czynnych (to bardzo ważne, żeby nie zaszkodzić uprawianym roślinom!).

Dzięki umiejętnemu stosowaniu fungicydów możesz uchronić swoje rośliny przed zarażeniem i obumarciem, co zapewni wysokie plony i piękny wygląd. Regularne stosowanie fungicydów o odpowiednim działaniu powoduje stymulowanie procesów odpornościowych roślin uprawnych. Produkty to są niezwykle skuteczne i oddziaływają bezpośrednio na patogeny grzybowe - zapoznaj się więc z ofertą sklepu wPolu.pl.

Fungicydy do stosowania przez użytkowników nieprofesjonalnych dostępne na wpolu.pl

-1%
-0,10zł
12,00zł
12,10zł
11,00zł
40,00zł

Źródła:

  • https://www.okiemrolnika.pl/uprawa/item/9076-czym-sa-fungicydy-i-kiedy-je-stosowac. [dostęp online: 27.03.2023].
  • https://ciechagro.pl/pl/porady-eksperta/ochrona-fungicydowa-zboz-jak-i-kiedy-wykonac-zabieg-t1-t2-t3. [dostęp online: 27.03.2023].

 

Sprawdź powiązane artykuły dotyczące chorób grzybowych roślin i ich zwalczania:

 

 

 

UWAGA!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem przeczytaj etykietę oraz opis działania produktu. Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie o środkach ochrony roślin. Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Data dodania: 2023-08-08
Aktualizacja: 2025-02-19
Niewielkie, ciemne chrząszcze, które uwielbiają rośliny o mięsistych liściach - to właśnie opuchlaki. Mimo że dorosłe osobniki potrafią narobić niezłych szkód w...
Zobacz również:
Pięknie bujne plony to efekt nie tylko regularności i cierpliwości ogrodnika lub rolnika, ale także – szybkiej i właściwej reakcji na pojawiające się, ewentualn...
Początek sezonu niestety nie oszczędza plantatorów truskawek. Po pierwszych odkryciach na wielu plantacjach widać pierwsze choroby i szkodniki, pogoda w ostatni...
Jak rozpoznać żerowanie roztoczy? Jakie szkody powodują? Jak zwalczyć szkodniki w uprawach polowych i pod osłonami?  Przedstawiamy zestawienie środków ochron...
Twoje plony narażone są na działanie wielu „wrogów” i „rywali”. Wśród chwastów i grzybów pojawiają się szkodniki, które bytują na roślinach, osłabiając je i prz...